Tre it-selskaber med i opløbet om at blive ny leverandør af NemLogin i kæmpe-udbud til en kvart milliard kroner

Alle tre ansøgere er blevet prækvalificere til at være med i opløbet om at skulle udvikle danskernes nye NemLogin-løsning. CSC er nu med i tre af fire store, offentlige udbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det bliver enten CSC, Nets DanID eller NNIT, der skal levere den næste NemLogin-løsning til danskerne.

De tre selskaber er nemlig netop blevet prækvalificerede til at byde på opgaven med en samlet værdi på en kvart milliard kroner over fem år med mulighed for forlængselse i yderligere tre år.

De var samtidig de eneste tre, der havde søgt om at blive prækvalificeret. Digitaliseringsstyrelsen havde forventet, at fire leverandører ville byde, fremgår det af udbudsmaterialet.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen opfylder de alle tre kravene, der er den ene af to dele af den kommende NemLogin-løsning.

Digitaliseringstyrelsen har nemlig valgt at opdele opgaven i henholdsvis ‘drift’ og ‘udvikling og forvaltning,’ hvor dette pågældende udbud omhandler ‘udvikling og forvaltning.’

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen omhandler det ‘nyudvikling, videreudvikling, vedligeholdelse og forvaltning af NemLog-in.’

“Hermed er det samlede felt af potentielle leverandører til store dele af den fremtidige digitale infrastruktur i Danmark nu på plads,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Tidligere har styrelsen valgt mulige leverandører, der kan byde på driften af NemLog-in (CGI, CSC, Netic og NNIT), Digital Post (IBM, e-Boks og Netcompany) samt MitID (CSC, Gemalto og Nets DanID).

Det betyder, at CSC er med i opløbet i tre af de fire store udbud, mens NNIT og Nets DanID er med i to.

“Vi er glade for, at det er lykkedes at skabe konkurrence i alle de store udbud af den fremtidige digitale infrastruktur. Leverandørerne er blevet prækvalificeret ud fra objektive og offentligt tilgængelige kriterier, og vi nu står med et stærkt felt af leverandører. Det lover godt for kvaliteten af de kommende løsninger, og vi går en spændende tid i møde,” meddeler vicedirektør Adam Lebech.

Som i stort set alle de store it-udbud er der tale om et såkaldt ‘udbud med forhandling.’

Det betyder, at de prækvalificerede leverandører skal aflevere et første tilbud til sommer - 13. juni - hvorefter de vil indlede forhandlinger med Digitaliseringsstyrelsen, inden de afgiver endeligt tilbud.

Det er planen, at den endelige vinder udpeges i slutningen af 2018.

Du finder hele udbudsmaterialet her.

Læs også:

Tre selskaber med i opløb om kæmpe-udbud: De skal konkurrere om at levere Digital Post i 2020

Disse fire leverandører skal kæmpe om MitID-udbud til 900 millioner kroner

På trods af udbuds-exit i Region Syddanmark: CGI med i kampen om NemLog-in ordre

KMD trækker sig fra kæmpe-udbud: Dropper at blive leverandør af NemID-afløser til 900 millioner kroner

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S