KMD trækker sig fra kæmpe-udbud: Dropper at blive leverandør af NemID-afløser til 900 millioner kroner

KMD trækker sig fra kæmpe-udbuddet om at levere afløseren til NemID efter konkurs.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD trækker sig med omgående virkning fra udbuddet om kæmpeordre om NemID-afløseren.

Det sker, fordi en af KMD’s underleverandører til projektet er gået konkurs.

KMD vil ikke fortælle, hvem den pågældende samarbejdspartner er.

Men selskabet understreger, at det er en mindre leverandør, der skulle levere en mindre, men vigtig del, til løsningen - og altså ikke Nexus, der er hoved-samarbejdspartner med KMD i konsortiet.

”Vi kan bekræfte, at KMD har valgt at trække sig fra udbudsprocessen om udviklingen af MitID. På grund af ændrede forudsætninger i det set-up, vi havde baseret vores udviklingsplaner på, har vi foretaget en yderligere risikovurdering af projektet. Det er vores samlede vurdering, at udviklingsopgaven nu indebærer et forhøjet risikoniveau,” meddeler KMD-direktør Søren Henriksen til Computerworld.

Ifølge KMD betyder konkursen, at KMD selv ville skulle udvikle den manglende del, og det kan ifølge selskabet ikke betale sig.

“Det er KMD’s opfattelse, at det er i alle parters interesse, at man ikke fortsætter i tilbudsprocessen, hvis udviklingsopgaven giver anledning til betænkelighed,” lyder det fra Søren Henriksen.

KMD-konsortiet blev prækvalificeret til opgaven for tre uger siden. Det samme blev CSC, Gemalto og Nets.

Det kan du læse mere om her: Disse fire leverandører skal kæmpe om MitID-udbud til 900 millioner kroner.

De fire prækvalificerede leverandører blev udvalgt blandt i alt 14 leverandører, der havde budt sig til.

Tre leverandører tilbage

Med KMD’s exit er der altså kun tre selskaber tilbage.

Digitaliseringsstyrelsen meddeler, at man vurderer, at 'leverandørfeltet fortsat er stærkt.'

"Meddelelsen [fra KMD, red] giver derfor hverken anledning til ændringer i MitID-udbuddet eller i den planlagte proces, som gennemføres med de tre øvrige prækvalificerede leverandører," lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

De tre tilbageværende konsortier skal aflevere deres indledende tilbud 6. april, hvorefter Digitaliseringsstyrelsen går i gang med at drøfte forskellige scenarier med de forskellige selskaber.

Digitaliseringsstyrelsen forventer at finde den endelige leverandør i foråret 2019 og tage den nye løsning i brug i slutningen af 2020.

KMD meddeler, at exitten fra udbuddet ikke påvirker selskabets 'gode samarbejde' med Digitaliseringsstyrelsen.

"Vi vil understrege, at KMD fortsat har betydelige ambitioner og hensigter om deltagelse i fremadrettede udbud inden for sikkerhedsområdet såvel som de største offentlige digitaliseringsprojekter generelt," lyder det fra KMD.

Opgør med Nets

Den nuværende NemID-løsning ejes af leverandøren Nets, som har tabt penge hvert eneste år, siden selskabet overtog NemID-opgaven i 2007.

Der var dengang tale om et helt nyt forretningsområde for Nets, der ellers hvilede på de to hovedsøjler, Dankortet og Betalingsservice.

Til kom altså opgaven med at håndtere NemID og blandt andet stå for papkortet med de mange engangskoder.

Nets blev i foråret 2014 solgt til de to amerikanske kapitalfonde Advent International og Bain Capital samt danske ATP.

Prisen var dengang 17 milliarder kroner, hvilket var væsentligt over den oprindelige vurdering af selskabet, der hidtil havde været ejet af 200 norske og danske pengeinstitutter samt Danske Bank, Nordea, DnB og Nationalbanken.

Kapitalfonden Hellmann & Friedmann bød i september 33 milliarder kroner for selskabet.

Det kan du læse mere om her: Nets-aktionærer kan blive forgyldt: Her er tilbuddet på Nets fra amerikansk kapitalfond.

Med den nye løsning vil ejerforholdet ændre sig, idet Digitaliseringsstyrelsen hele tiden har ønsket øgede rettigheder til den nye løsning i forhold til NemID.

“MtID får øget fleksibilitet, bedre brugeroplevelse for borgere og virksomheder, høj sikkerhed og fokus på fremtidige behov. Samtidig er det et kardinalpunkt, at partnerskabet får rettighederne til at videreføre løsningen, da vi har at gøre med kritisk, national infrastruktur,” har direktør i Digitaliseringsstyrelsen, Rikke Hougaard Zeberg, til fortalt.

Nets’ oprindelige kontrakt på NemID er ved at rinde ud, men bliver forlænget, så danskerne ikke kommer til at stå uden login-løsning.

Systemet skal kunne håndtere mellem seks og ni millioner brugere, og der skal udstedes omkring en milliard anmodninger og autentifikationer årligt.

Udbuddet af MitID-løsningen er ikke den eneste store udskrivning det offentlige er ved at lave. På nationalt plan er MitID en del af flere store udbud, der blandt andet omfatter et nyt valgsystem og et nyt system til håndtering af digital post til borgerne fra det offentlige.

Du finder udbudsmaterialet til MitID her.

Læs også:

Derfor skifter NemID navn til MitID: Lægger op til stort opgør med Nets og papkortet

Kæmpe udbud igang: Afløseren til NemID koster 900 millioner kroner

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S