"I en verden, hvor alle snakker kunstig intelligens, er det som om, at folk har glemt den helt almindelige intelligens"

"I en verden, hvor alle snakker kunstig intelligens, er det som om, at folk har glemt også at huske helt almindelig intelligens"

Artikel top billede

I en verden, hvor alle snakker kunstig intelligens, er det som om, at folk har glemt den helt almindelige intelligens.

Det skal forstås på den måde, at der sidder masser af kloge mennesker derude, og hvis de produkter, man laver, bare bliver lidt simplere med hver release, så frigør man flere ressourcer hos dem.

Det betyder i sidste ende, at de kan lave bedre ting. Man har måske haft en tendens i de seneste par år til at være besat af at løse ting med kunstig intelligens.

Kunstig intelligens er ikke dårligt, og vi bruger det også selv, men kunstig intelligens skal bruges med det formål at gøre ens produkt simplere og ikke mere komplekst.

Hvor vi tidligere appellerede til organisationer, som valgte Umbraco på grund af prisen, så ser vi nu erfarne indkøbere, der er i gang med deres tredje, fjerde eller femte CMS-projekt.

De har opdaget, at værdien ikke kommer fra teknologien, men fra de mennesker, som er involveret i et projekt. Det ser vi nu, og derfor har vi store kunder.

Niels Hartvig, stifter af Umbraco, der har fordoblet sin omsætning fra 14 millioner til 28 millioner kroner i 2017 og har fået kunder som Amazon, Wallmart og Rolls Royce.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job