Skal du med på det nye 'digitale dogme'? Sådan vil Netcompany og TDC løse den store mangel på dygtige it-folk

Med Netcompany i spidsen giver flere store danske virksomheder hinanden håndslag på et nyt ‘digital dogme,’ hvor de forpligter sig til selv at uddanne hundredevis af it-folk. “Det kan være en elektriker, en kunderådgiver eller en servicemedarbejder,” siger de.

Artikel top billede

Direktør i Københavns Lufthavn Thomas Woldbye (tv), direktør i Netcompany André Rogaczewski og direktør i TDC Pernille Erenbjerg.

Dansk erhvervsliv har i årevis skreget efter flere dygtige it-folk, og der har været mange meldinger om, at netop manglen på kvalificeret it-arbejdskraft er blandt de mest alvorlige vækst-barrierer.

Det bør virksomhederne selv gøre noget ved, mener en gruppe virksomheder ledt an af Netcompany.

TDC, Danske Bank, Netcompany og Københavns Lufthavne præsenterer nemlig det, som de kalder for ‘Digital Dogme.’

Med dette dogme forpligter de sig overfor hinanden til selv at opkvalificere medarbejdere til det nødvendige kompetence-niveau.

“Digital Dogme løfter talenter med vidt forskellige uddannelsesbaggrunde ind i den digitale fremtid. Visionen for Digital Dogme er at opdyrke it-talent indefra,” lyder det fra selskaberne.

Selv erklærer Netcompany, at selskabet vil opkvalificere 500 mand om året på dogme-måde.

“Som stiftervirksomheder sætter vi baren højt ved at give hinanden håndslag på at opdyrke 500 it-talenter årligt, og vi går tilmed efter at løfte en bred vifte af forskellige kompetencer,” lyder det fra Netcompany-direktør Andre Rogaczewski.

Netcompany kommer som stifter-virksomhed til at stå for håndteringen af dogmet i et sekretariat.

Ifølge Andre Rogaczewski bør de virksomheder, der tager dogmet på sig, kigge efter mulige medarbejder internt i deres organisationer, som de kan opkvalificere til it-kompetencer.

“Det kan være en elektriker eller tekniker i Københavns Lufthavn, en kunderådgiver i Danske Bank, en kundeservicemedarbejder i TDC eller en matematiker hos os i Netcompany,” siger Andre Rogaczewski.

Der mangler allerede i dag tusindvis af it-folk i de danske virksomheder, som kæmper hårdt om de bedste folk.

Og manglen bliver større for hvert år, der går.

Ifølge Netcompany vil der i 2030 mangle 19.000 it-specialister i dansk erhvervsliv.

Det siger sig selv, at det kan ramme Danmarks muligheder for at følge med i det internationale teknologi-kapløb.

“Vi løser naturligvis ikke samfundsudfordringen alene med dette tiltag, men det er vores håb at inspirere mange flere virksomheder til at tilslutte sig projektet og dele erfaringer henad vejen, således at Digital Dogme kan blive et kvalitetsstempel og vokse sig til en decideret bevægelse i dansk erhvervsliv,” siger Andre Rogaczewski.

De tre dogme-regler fra Netcompany.

1. Som dogmepartner definerer man et konkret mål for, hvor mange ansatte man udvikler til mere digitale roller.

2. Som dogmepartner placerer man de udvalgte medarbejdere i projekter, hvor læring kan ske.

3. Som dogmepartner er man villig til at dele erfaringer med andre dogmevirksomheder.

Læs også:

Lønfest og tårnhøj gage: It-folk i denne industri tjener 20 procent mere end it-folk i andre industrier

Flere danske it-specialister på vej: Ny 'teknologi-pagt' skal få tusindvis af unge til at vælge it-uddannelser

Lønniveauet er tårnhøjt - men BEC må bare betale: "Alting kan blive for dyrt, men hvis du gerne vil lave de løsninger, der er brug for, så er du nødt til at betale"

Lønningerne i den danske it-branche står næsten stille trods stor rift om it-ansatte

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse