Mark Zuckerberg stod skoleret: "Hr. Zuckerberg, ville du være tryg ved at fortælle os, hvilket hotel du boede på i aftes?"

I en fem-timer lang høring sad en koncentreret Mark Zuckerberg over for 44 amerikanske senatorer, der ønskede svar på alt fra, hvor Mark Zuckerberg overnattede, og hvem han sms'er til og så til regulering.

Artikel top billede

I går aftes dansk tid stod Mark Zuckerberg skoleret over for 44 amerikanske senatorer, der på skift havde fem minutter til at stille spørgsmål til direktøren for Facebook.

I en fem timer lang maratonhøring forklarede og svarede Mark Zuckerberg på spørgsmål efter den senest tids afsløringer om, at millioner af Facebook-brugeres data uden deres accept blev videregivet til konsulentfirmaet Cambridge Analytica.

Høringen foregik i Senate Judiciary and Commerce Committees.

Mark tog igen ansvaret på sine skuldre

Mark Zuckerberg mødte op i mørkt jakkesæt, lyseblåt slips og et nervøst, men kontrolleret udtryk. Her blev han mødt af et hav af blitz, inden den fem timer lange høring kunne tage sin begyndelse.

Formanden åbnede ballet og kaldte høringen for unik og ekstraordinær. Men på mange områder er Facebook også ekstraordinær, fortsatte han.

De nervøse træk hos Mark Zuckerberg blev langsomt transformeret til et koncentreret og fokuseret udtryk - som om han gentog de vigtigste svar og vendinger i hovedet om og om.

Formanden sluttede sin indledende tale af med ordene:

"Snak til dem, der bruger Facebook og er skeptiske. Vi lytter. USA lytter. Ja, hele verden lytter."

Mark Zuckerberg gentog igen, at han tager fuldt ansvar for, at Facebook ikke har gjort nok for at beskytte brugernes data

"Det var en stor fejl, at vi ikke havde et fuldt overblik over vores ansvar. Og det var min fejl, og det beklager jeg. Jeg startede Facebook, jeg driver det, og jeg er ansvarlig for, hvad der sker."

Hvilket hotel boede du på?
Et af de mere nærgående spørgsmål, om man vil, kom fra senator i Illinois Dick Durbin.

"Hr. Zuckerberg, ville du være tryg ved at fortælle os, hvilket hotel du boede på i aftes? Hvis du sendte beskeder til nogen i denne uge, ville du så dele navnene på de mennesker med os?"

Det havde Mark Zuckerberg dog ikke nogen plan om.
"Nej. Jeg ville nok ikke vælge at gøre det offentligt her."

Da latteren havde fortonet sig i salen, tog Dick Durbin igen ordet.

"Det er måske hele sagens kerne."

Mark overlevede
Mark Zuckerberg har ikke været kendt som en naturlig kommunikator. Til tider er det lige frem blevet en kende akavet. Men gennem årene er han blevet mere og mere sikker på en scene.
Aftenens høring vidner også om, at der er sket meget på den front.

Mark Zuckerberg klarede således høringen godt, hvis man skal se det fra hans egen og Facebooks synsvinkel. Der stod meget på spil, og selvom alle spørgsmål måske ikke gik nok til stålet, fik han efterladt et godt indtryk.

Aktien på Facebook er da også her til morgen oppe med 4,5 procent. Det komme efter en turbulent tid, hvor aktien de seneste måneder var faldet med 15 procent.

På trods af, at den 33-årige Mark Zuckerberg kom noget nervøst fra start, som om han lige skulle vende sig til at sidde foran 44 senatorer, var det også en direktør der var grundigt forberedt.

Men spørgsmålene og senatorerne var måske ikke lige så godt forberedt. Der manglende teknisk kunnen blandt senatorerne, og det gav Mark Zuckerberg en fordel. Flere gange virkede det som om senatorerne stod af, når Mark Zuckerberg kom ud i de lidt mere tekniske aspekter.

Alt i alt var der ikke mange nye ting, der kom på bordet i den lange høring. Dog antydede Mark Zuckerberg, at Facebook i fremtiden vil se nærmere på muligheden for at tilbyde en annoncefri Facebook for abonnenter.

Regulering?

En af høringens centrale dagsordener var spørgsmålet om reguleringer. Som da senator for Louisiana, John Kennedy opsummerede:

"Der vil nu ske det, at en bunke lovforslag om at regulere Facebook vil blive fremsat. Det er op til dig, om de bliver vedtaget eller ej. Du kan tage hjem, bruge ti millioner dollar på lobbyister til at bekæmpe os, eller du kan rejse hjem og hjælpe os med at løse det her problem."

Mark Zuckerberg var ikke afvisende over for, at myndighederne ønskede at begrænse skadelig ting på det sociale medie og beskytte brugernes data. Blandt andet fortalte han, at Facebook så mod den europæiske model for databeskyttelse i form af GDPR. Den agtede Facebook i store træk at efterleve.

De store udfordringer var ifølge Mark Zuckerberg blandt andet de algoritmer, der kan opsnappe alt fra hadefulde ytringer, falske nyheder og udenlandsk indblanding.

"Det vanskelige spørgsmål er, hvad der er den rigtige form for regulering. Altså hvilket indgreb, der ikke kvæler selskabernes ide- og produktudvikling," sagde Mark Zuckerberg.
Onsdag fortsætter høringen i Repræsentanternes Hus.

Læs også: Alle Facebook-brugere i hele verden kan være blevet overvåget og 'scrapet'
Facebook hårdt ramt af data-skandale: Er der øget kontrol og lov-stramninger på vej efter misbrug af 50 millioner brugeres data?
Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemudvikler (backend)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S