Rådgiver: Mere end hver anden danske virksomhed udelukket fra at anvende Amazon, Google og Microsofts cloud-tjenester

Opdateret: Det er begrænset, hvad AWS' nyåbnede kontor i Danmark kommer til at betyde for danske virksomheder og offentlige organisationer, mener ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs kommentar fra Microsoft, AWS og Google klokken 11:16: Microsoft, AWS og Google afviser blankt kritik fra dansk it-rådgiver om manglende databehandleraftaler: "Det er faktuelt forkert".

"Vi har mange kunder, som gerne ville lægge mere ud i en af de tre skyer. Men det kan og må de ikke, fordi ingen af de tre store vil skrive under på en databehandleraftale."

Sådan siger Mikkel Næsager, der er medstifter og teknisk direktør i rådgivningsvirksomheden Kostner til Børsen.

Kommentaren kommer efter, at Computerworld torsdag kunne fortælle, at Amazon Web Services (AWS) officielt åbner sit første kontor i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Amazons kæmpe cloud-forretning åbner i Danmark: Her er selskabets planer med AWS i Danmark

Kostner Group arbejder med kunstig intelligens, algoritmer og big data til at analysere deres kunders it-infrastruktur og hjælpe med at skære omkostninger væk fra virksomheders servermiljø.

Ifølge Mikkel Næsager kommer AWS' tilstedeværelse i Danmark til at betyde øget konkurrence på det danske marked, hvor de største konkurrenter er Microsoft Azure og Google.

Men kigger man ud over det danske it-landskab, er det begrænset, hvad private virksomheder og statslige organisationer kommer til at bruge de tre store til. Mikkel Næsager henviser til europæisk lovgivning og GDPR som udslagsgivende for, at det mange steder i landet ikke vil være relevant at gå i en offentlig sky.

Ifølge ham betyder det, at op til 60 procent af den danske it-kapacitet slet ikke eller kun i begrænset omfang er mulig at flytte i en public cloud. Det vil især være gældende for statslige og hårdt regulerede brancher, der arbejder med personfølsomme oplysninger.

Det behøver ikke at være et problem, at de tre store bruger underleverandører, men ifølge Mikkel Næsager er den helt store udfordring altså, at de ikke vil underskrive databehandleraftaler som garanti.

AWS går benhårdt efter det danske marked

Amazon har store planer med den danske satsning.

I et interview med Computerworld torsdag slog nordisk chef for AWS, Guido Bartels, fast, at Danmark er et meget interessant sted for AWS at være.

Selv om Mikkel Næsager mener, at det er begrænset, hvor mange danske virkomsomheder og offentlige organisationer kan brug AWS, fortæller Guido Bartels, at AWS har haft danske kunder siden virksomheden blev stiftet i 2006.

Blandt nogle af de større danske kunder hos AWS kan nævnes Ørsted, Leo Pharma Innovation Lab, Topdanmark, Maersk Oil og Danske Bank.

Selskabets business development-chef i Europa, Darren Mowry, sagde blandt andet til Computerworld i går, at:

"Vi ville aldrig komme til Danmark med et formål om kun at få store virksomheder eller kun at få start up-virksomheder som kunder. Vi har en bred tilgang til markedet," siger Darren Mowry.

Læs kommentar fra Microsoft, AWS og Google klokken 11:16: Microsoft, AWS og Google afviser blankt kritik fra dansk it-rådgiver om manglende databehandleraftaler: "Det er faktuelt forkert".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S