Salget af Apples HomePod halter langt efter forventningerne - forbrugerne er skuffede, mener analytiker

Salget af Apples smart-højttaler halter langt efter det forventede. Forbrugerne er skuffede, lyder det fra analytiker.

Artikel top billede

Når Apple træder ind i et nyt produktsegment, har selskabet for vane hurtigt at etablere sig som en af de ledende aktører indenfor det felt.

Det har man kunne se med Apples respektive indtog indenfor smartphones, tablets og wearables.

Et andet billede tegner sig indenfor smart-højttalere, hvor Apples HomePod nu leverer så skuffende salgsstal, at produktionen nedjusteres.

Det skriver Bloomberg Technology på baggrund af tal fra analyseinstituttet Slice Intelligence.

Det begyndte ellers med en lysende salgsdebut og et lovende forsalg.

Den første uge, hvor HomePod kunne erhverves, sikrede den sig en tredjedel af salget for smart-højttalere i det amerikanske nøglemarked.

Men da HomePod’en nåede ud i forretningerne, begyndte de første tegn på afmatning.

”Selvom forbrugerne fik lejlighed til at lytte til dem, bidrog det ikke til salget,” noterer Ken Cassar, senioranalytiker hos Slice.
Det er en streg i regningen for et produkt, som ifølge Apple selv har netop lydkvalitet som hovedfokus.

Tre uger efter lanceringen var kun en ud af 25 solgte smart-højttalere prydet med Apples logo.

Produktion neddrosles

10 uger efter salgsdebut er Apples andel af det eksploderende smart-speakermarked nede på 10 procent.

En global tredjeplads langt efter Amazons Echo-enheder som sammen tegner sig for 73 procent af markedet. Googles Home-produkter indtager en andenplads med 14 procent.

De svigtende salgstal gør, ifølge kilder tæt på industrien, at Apple nu aflyser ordrer hos underleverandør Inventec Corp, en af producenterne af Apples HomePod.

Apple-analytiker Shannon Cross peger på, at Apples HomePod skuffer, fordi forbrugernes forventninger til HomePod ikke stemmer overens med det, produktet kan.

Mange troede, at HomePod kunne bruges til at svare på spørgsmål og bestille mad samt meget andet - ligesom Amazons Echo eller Googles Home-enheder.

I stedet er HomePod begrænset til at streame musik fra Apples egen musiktjeneste, Apple Music, samt til automatisering af et begrænset antal smart-enheder i hjemmet.

Forventningerne blev samtidig opskruet af HomePods høje pris på 329 amerikanske dollar – næsten det tredobbelte af det konkurrenternes smart-løsninger koster.

HomePods svære start-salgstal blev yderlige kompromitteret af, at Apple måtte skrotte sine oprindelige planer om at sende produktet i handlen i december måned.

Dermed fik Apples HomePod ikke nogen andel af den lukrative julehandel.

Læs også:

Apples HomePod ankommer sent til festen: Kan den blive Apples svar på fiaskoen Microsoft Zune?

Derfor er Apples Siri sakket bagud i forhold til Google og Amazons tale-assistenter

Kæmper om at komme ind i dit hjem: Priskrig raser mellem Amazon og Google - kommer Apple også med?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job