For mindre end to måneder siden blev Michael Meister vraget som Sentia-boss: Nu er han tilbage i spidsen for nyt it-firma

I begyndelsen af marts kom det frem, at Sentia havde skiftet ud på direktørposten. Men blot seks uger senere er Michael Meister tilbage i spidsen for nyt it-firma. Denne gang som bestyrelsesformand.

Artikel top billede

(Foto: Hans Soendergaard Fotograf Hans Søndergård _www.soendergaard.com)

Som Sentia-boss var Michael Meister på broen i forbindelse med den kavalkade af opkøb, som blev foretaget af hostingvirksomheder fra Benelux-landene.

Men pludselig var det slut. I begyndelsen af marts kunne vi her på Computerworld berette, at Michael Meister var blevet sat fra bestillingen, og at Jakob Norup fra Hosters var blevet gjort til ny direktør.

Læs mere om det her:Michael Meister færdig som direktør i Sentia: "Det er strictly business. Der er kun plads til én i mit job"

Det betyder dog ikke et endegyldigt exit fra it-branchen for Michael Meister, der har en fortid hos både Jaynet og Dell.

Han bekræfter overfor Computerworld, at han har sagt ja til at blive bestyrelsesformand for Softhuset, som er en virksomhed, der arbejder med Microsoft-baserede ERP-løsninger.

"Softhuset skal i løbet af de næste par år flyttes. De skal opleve fortsat vækst de kommende to-tre år og holde fast i at levere til aftalt tid og pris. Det er sindssygt vigtigt," siger han og peger på, at det med forsinkede it-projekter om man vil det eller ej er et tema.

Den nye post er dog i den lettere ende. Softhuset har i følge virksomhedens seneste regnskab "blot" syv ansatte. Derfor spejder Michael Meister da også efter flere projekter og taler med forskellige folk om, hvad han nu skal kaste sig ind i.
"Før jeg finder ud af det, så skal vi nok hen til sommer eller måske lige om på den anden side," siger han.

Sigter du efter at lande en direktørpost eller bliver det en pose blandede bestyrelsesbolsjer?

"Det er det der er hele puslespillet. Titler er ikke så vigtigt for mig. Det handler i højere grad om opgavens indhold. Om man kan kalder mig administrerende direktør eller noget andet det er sekundært," siger Michael Meister.

Du kan læse mere om Michael Meister her: Opkøbsbølge fra Holland og Belgien rammer Danmark: Der er et særligt match mellem danskere og hollændere

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job