Stor rapport: Her er de største barrierer for digitaliseringen af det offentlige

Manglende kompetencer, for lidt risikovillighed og for dårligt samarbejde er nogle af hovedbarrierne for digitalisering af det offentlige.

Artikel top billede

Der er fuld blæs på alle kedler, når det gælder digitaliseringen af både virksomheder og det offentlige herhjemme.

De hotte emner er for tiden RPA, machine learning, droner, Internet of Things og blockchain.

Når det handler om det offentlige, er der imidlertid kraftige barrierer, som står i vejen for succesfuld implementering af projekter, der fokuserer på netop disse fem områder.

Sådan lyder det i en ny rapport, som Deloitte har udarbejdet for Digitaliseringsstyrelsen med deltagelse af 27 ioffentlige organisationer,

Her udpeges der fem primære barrierer, som står i vejen for implementering af de nye teknologier.

De er:

- Manglende kompetencer til eksempelvis procesoptimerinng og løsnings-udvikling.

- Utilstrækkelige ressourcer og utilstrækkelig prioritering - som blandt andet skyldes manglende risikovillighed.

- Juridiske barrierer - for eksempel tvivl om datasikkerhed, data-samkøring og ansvar, når man indgår aftaler med private it-leverandører.

- Manglende potentiale og usecases - der blandt andet skyldes manglende internt samarbejde.

Utilstrækkelig videndeling og for lidt samarbejde både mellem de offentlige organisationer.

- Integrations-problemer med både arkitektur, systemer og data, når de skal integreres i de eksisterende system-porteføljer.

Deloitte peger desuden på, at det flere steder giver problemer, at der mangler testmiljøer til RPA, ligesom der mangler ‘klarhed om datasikkerhed ved udvikling af machine learning-teknologier.’

Her er løsningsforslagene

Deloitte præsenterer på denne baggrund i rapporten en række løsningsforslag.

Blandt andet anbefaler konsulenthuset øget politisk styring, understøttelse af ‘teknologiske foregangsprojekter’ samt at der etableres ‘fællesoffentlige forudsætninger for udbredelse af ny teknologi.’

Det skal blandt andet bestå af nemmere adgang til penge og etablering af det, som konsulenthuset kalder for ‘statslige it-akademier,’ hvor offentligt ansatte kan undervises i de forskellige teknologier.

Det anbefales også, at der etableres det, som Deloitte kalder for ‘implementerings-støttecentre.’

Det skal være kontorer, hvorfra der kan leveres støtte og rådgivning til de forskellige projekter.

Du finder hele rapporten fra Deloitte her: Analyse af barrierer for udbredelse af nye teknologier

Læs også:

Minister: Voldsom udbygning af Statens IT kan spare staten for en kvart milliard kroner om året

Kan man finde en særlig dansk opskrift på en gennemgribende digitalisering af den offentlige sektor, arbejdsmarkedet og erhvervslivet?

Hvilken strategi har din organisation for digitalisering? Der er fire tilgange - men kun to af dem virker

Her er Danmarks digitale vækstplan: 38 punkter og en milliard kroner skal skubbe dansk erhvervsliv ind i en digital fremtid

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job