Ransomware væltes af tronen i ny opgørelse: Krypto-mining er det mest udbredte angreb i 2018 indtil videre

Ransomware blev for nylig udråbt som det sidste års mest populære hackerværktøj. Men i 2018 satser hackerne på få dig til at mine digital valuta til dem, viser en ny opgørelse.

Artikel top billede

Offentlige hjemmesider i Sverige, Storbritannien og USA blev tidligere på året kapret til at udvinde krypto-valuta til kriminelle bagmænd, og noget ser ud til, at de it-kriminelle for alvor har taget metoden til sig.

Ifølge en ny opgørelse fra sikkerhedsfirmaet Comodo var såkaldte “krypto-mininere” således hackernes foretrukne angrebsform i første kvartal af 2018.

Comodo er blandt verdens største udstedere af SSL-certifikater, og i sin seneste opgørelse har virksomheden identificeret ikke mindre end 28,9 millioner tilfælde af angreb med krypto-minere.

Da de offentlige hjemmesider blev ramt i februar måned skete det med en korrumperet udgave af værktøjet Browsealoud, der bruges til at tilføje tekst-til-tale-funktionalitet til hjemmesider.

Men ifølge Comodo er antallet af nye krypto-minere eksploderet i takt med, at virksomhederne bliver bedre til at beskytte sig mod ransmware.

I år blev der således registreret 120.000 forskellige varianter.

For nylig kunne Computerworld fortælle, at ransomware-bagmænd er begyndt at ændre taktik, fordi virksomhederne beskytter sig bedre.

Det kan du læse mere om her: De it-kriminelle skifter taktik: Sådan udvikler ransomware-angreb sig lige nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job