Oracle: Snart slut med gratis opdateringer til Java SE 8 for virksomheder og organisationer

Efter januar 2019 skal alle virksomheder købe en kommerciel licens af Oracle for at modtage opdateringer til Oracle Java SE-produkter.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Fra januar 2019 skal alle virksomheder og organisationer, der vil modtage opdateringer til deres Java SE-løsninger, skulle investere i en kommerciel Java-licens.

I dag udsender Oracle opdateringer til Java SE 8 til fri afbenyttelse. Men det slutter altså for virksomhederne til januar.

“Offentlige [public, red] opdateringer til Oracle Java SE 8 frigivet efter januar 2019 vil ikke være tilgængelige for virksomheder, kommerciel brug eller produktionsmæssig brug uden en kommerciel licens,” lyder det fra Oracle i en releasenote, som du finder her.

Oracle vil fortsat udsende gratis opdateringer til Java SE 8, som anvendes af privat-personer og lignende til i hvert fald udgangen af 2020.

Det skyldes blandt andet, at de fleste privat-brugeres brug af Java allerede er licenseret via andre selskaber - eksempelvis spil-producenter.

“Disse applikationer kører eventuelt på Java-platformen og bygger på Oracle Java SE 8-opdateringer også efter 2020. Derfor anbefaler Oracle dig at kontakte din applikations-leverandør,” lyder det fra selskabet.

Selskabet opfordrer alle it-afdelinger til at kaste et blik på Oracle Java SE Support Roadmap for at få klarhed over planerne for fremtiden.

Anvender man Java SE som del af et andet Oracle-produkt, kan man fortsat anvende Java SE 8 til disse produkter, hedder det.

Oralce har tidligere forlænget den periode, hvor selskabet vil udsende gratis opdateringer til udviklings-kittet JDK 8, der blev lanceret i marts 2014.

Det var oprindeligt planen, at den sidste gratis opdatering skulle udsendes i september, men det kommer nu til at ske i januar 2019.

Oracle lancerede i JDK 9 i september 2017 og JDK 10 for en måneds tid siden. JDK 11 ventes klar til september.

Læs også:

Google taber kæmpeopgør om Android med Oracle - kan skylde Oracle milliarder af kroner for Java-brug

Oracle siger stop: Vil af med ansvaret for Java EE - men hvem skal overtage?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S