Microsoft lancerer preview-udgave af Office 2019

Virksomheder kan nu få en forsmag på Microsofts nye Office-pakke, Office 2019. I weekenden åbnede selskabet op for preview-udgaven.

Artikel top billede

Microsoft har allerede meldt ud, at selskabets nye abonnementsfri Office-pakke, Office 2019, bliver tilgængelig senere på året, men i weekenden gjorde selskabet det muligt for virksomheder at afprøve funktionerne i den nye Office-pakke, da Microsoft lancerede preview-udgaven af Office 2019.

Office 2019 indeholder Microsoft Offices sædvanlige programmer som Word, Excel, PowerPoint og Outlook samt server-versioner af Exchange, SharePoint og Skype for Business.

Læs også: Microsoft på vej med abonnementsfri Office-pakke - kommer til næste år

Vil presse brugere væk fra Windows 7

Med den nye version af Office 2019 går Microsoft benhårdt efter at få fat i de virksomheder, som ikke bruger Office 365 med de dertilhørende cloud-funktioner.

Den nye office-pakke kan som udgangspunkt kun køre på Windows 10, hvilket sker for at presse brugerne væk fra den ni år gamle Windows 7-platform, som stadig bruges af en del virksomheder.

Det kan du læse mere om her: Microsofts Office 2019 vil kun virke på Windows 10: Skal presse virksomhederne væk fra Windows 7

Som sædvanligt vil der også komme en Mac-udgave.

I februar lykkedes det endeligt Micrsoft at overgå antallet af Windows 7 brugere med antallet af brugere, der benytter Windows 10.

Det kan du læse mere om her:Vigtig milepæl for Microsoft: Windows 10 vipper omsider Windows 7 af tronen

Endelig udgivelsesdato lader vente på sig

Office 2019 er en mere opdateret version af Office-programmerne end den eksisterende Office 2016 og vil blandt andet indeholde bedre it-management-funktioner og bedre Ink-evner til stylus-brug.

Excel vil få sine vanlige nye formler og grafer til dataanalyse, og PowerPoint får nye animationer til præsentationer, som Office 365-brugere allerede har i dag.

Microsoft har endnu ikke sat en dato på den endelige udgivelse for Office 2019, men virksomheder kan få lov til at afprøve funktionerne ved at tilmelde sig her.

Tilmelding kræver, at virksomhederne er medlem af Microsoft Collabororate.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S