Microsoft lancerer preview-udgave af Office 2019

Virksomheder kan nu få en forsmag på Microsofts nye Office-pakke, Office 2019. I weekenden åbnede selskabet op for preview-udgaven.

Artikel top billede

Microsoft har allerede meldt ud, at selskabets nye abonnementsfri Office-pakke, Office 2019, bliver tilgængelig senere på året, men i weekenden gjorde selskabet det muligt for virksomheder at afprøve funktionerne i den nye Office-pakke, da Microsoft lancerede preview-udgaven af Office 2019.

Office 2019 indeholder Microsoft Offices sædvanlige programmer som Word, Excel, PowerPoint og Outlook samt server-versioner af Exchange, SharePoint og Skype for Business.

Læs også: Microsoft på vej med abonnementsfri Office-pakke - kommer til næste år

Vil presse brugere væk fra Windows 7

Med den nye version af Office 2019 går Microsoft benhårdt efter at få fat i de virksomheder, som ikke bruger Office 365 med de dertilhørende cloud-funktioner.

Den nye office-pakke kan som udgangspunkt kun køre på Windows 10, hvilket sker for at presse brugerne væk fra den ni år gamle Windows 7-platform, som stadig bruges af en del virksomheder.

Det kan du læse mere om her: Microsofts Office 2019 vil kun virke på Windows 10: Skal presse virksomhederne væk fra Windows 7

Som sædvanligt vil der også komme en Mac-udgave.

I februar lykkedes det endeligt Micrsoft at overgå antallet af Windows 7 brugere med antallet af brugere, der benytter Windows 10.

Det kan du læse mere om her:Vigtig milepæl for Microsoft: Windows 10 vipper omsider Windows 7 af tronen

Endelig udgivelsesdato lader vente på sig

Office 2019 er en mere opdateret version af Office-programmerne end den eksisterende Office 2016 og vil blandt andet indeholde bedre it-management-funktioner og bedre Ink-evner til stylus-brug.

Excel vil få sine vanlige nye formler og grafer til dataanalyse, og PowerPoint får nye animationer til præsentationer, som Office 365-brugere allerede har i dag.

Microsoft har endnu ikke sat en dato på den endelige udgivelse for Office 2019, men virksomheder kan få lov til at afprøve funktionerne ved at tilmelde sig her.

Tilmelding kræver, at virksomhederne er medlem af Microsoft Collabororate.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub