Kan du holde fast på firmaets it-kompetencer? Her er seks grunde til at dine it-folk siger op

En tredjedel af alle it-medarbejdere har kig på nye stillinger i det kommende år. Her er seks af de primære grunde til, at it-folk forlader skuden. Det viser en undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • De primære årsagere til at it-medarbejdere forlader din virksomhed
  • Gode råd til at undgå at it-ansatte skifter job
1.569
8 min
Der bør være rigeligt med sved på panden i HR-afdelinger landet over, når det kommer til at rekruttere og fastholde virksomhedens it-folk.

Dels er der rift om de rigtige it-kompetencer, som langt fra hænger på træerne. Det drejer sig blandt andet om softwareudviklere, som der lige nu er tårnhøj efterspørgsel på.

Det kan du læse mere om her: Tårnhøj efterspørgsel: Denne type it-medarbejdere er de mest efterspurgte i Danmark lige nu.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job