Morgen-briefing: Cambridge Analytica drejer nøglen om / Pentagon forbyder salg af ZTE og Huawei-telefoner til soldater / Dansk webshop stævner 100 virksomheder

Cambridge Analytica drejer nøglen om. Pentagon forbyder salg af ZTE og Huawei-telefoner til soldater. Dansk webshop stævner 100 virksomheder. Dansk iværksætterfond investerer millioner i AI-startup. 31 millioner venture-kroner til it-sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne torsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Cambridge Analytica drejer nøglen om

Det omstridte britiske analysehus Cambridge Analytica drejer nøglen om og lukker og slukker, skriver Wall Street Journal, som citerer en unavngiven kilde.

Lukningen kommer i kølvandet på den store Facebook-skandale, hvor det er kommet frem, at Cambridge Analytica - der har arbejdet under mottoet ‘data drives all that we do’ - skrællede data fra millioner af amerikanerne, som blev anvendt i den amerikanske præsident-valgkamp.

Selskabet har arbejdet med begreber som psykoanalytiske profiler, micro targeting og big data.

Læs også: Facebook-lækage: ”Det er så godt som sikkert, at langt flere end 87 millioner Facebook-brugere er berørt”

Pentagon forbyder salg af ZTE og Huawei-telefoner til soldater

Det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, forbyder al salg af mobiltelefoner fra kinesiske Huawei og ZTE på amerikanske militærbaser overalt i verden.

Forbuddet bliver nedlagt på grund af mistanke om, at den kineiske regering på en eller anden måde anvender de kinesiske telefoner til spionage og overvågning af amerikanerne.

Forbuddet er blot det seneste initiativ fra amerikansk side mod de to store kinesiske selskaber.

Du kan læse mere her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år.

Dansk webshop stævner 100 virksomheder

Den lille danske webshop Morfars.dk trækker 100 virksomheder i retten med beskyldning om brud på ophavsretten, skriver Finans.

Morfars.dk med omkring 10 medarbejdere sælger fjernstyret legetøj, og ifølge ejer Kim Eriksen er selskabets fotografier skamløst blevet kopieret og brugt af andre sites.

Blandt disse er Amazon, Cdon.com og Legekæden, hedder det. I alt har Morfars.dk rejst krav for omkring en million kroner.

“Lige siden vi begyndte har vi valgt, at vi gerne vil være unikke udseendemæssigt. Når man har en webshop, er det billeder, beskrivelser og videoer, som man differentierer sig på. Fra begyndelsen har vi derfor investeret i fotoudstyr, uddannelse og tid i at tage billeder af alle de produkter, som vi sælger,” siger Kim Eriksen til avisen.

Dansk iværksætterfond investerer millioner i AI-startup

Den danske venturefond byFounders, der er grundlagt af en række succesrige iværksættere, sender ‘en større millionindsprøjtning’ i retning af selskabet Corti, der arbejder med kunstig intelligens.

“Kunstig intelligens og machine learning er industrier i buldrende vækst med enormt vækstpotentiale,” lyder det fra byFounders.

Corti blev stiftet i 2016 og står bag en machine learning-baseret platform, som kan analysere ord og lyde og herpå forudsige eksempelvis symptomer på hjerteanfald under opkald til alarmcentralen.

Corti er med gode resultater blevet testet i Region Hovedstaden.

31 millioner venture-kroner til it-sikkerhedsfirma

Også det danskstiftede it-sikkerhedsfirma Cobalt, som står bag en platform til penetrationstest, får glæde af en kapitalindsprøjtning fra byFounders.

Ifølge Børsen investerer byFounders nemlig fem millioner dollar i selskabet med hovedkontor i San Francisco. Det betyder, at den fem år gamle virksomhed nu har rejst i alt 50 millioner kroner.

"I slutningen af sidste år havde vi 18-20 medarbejdere, nu er vi 30, og ved udgangen af 2018 kommer vi op på 40-50 stykker. I løbet af første kvartal har vi ansat en medarbejder om ugen, og det er nyt for os, at det går så stærkt. Det koster altså penge," siger Jacob Hansen, medstifter og direktør, til avisen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S