Skal du være data scientist - og dygtig til denne nye jobfunktion? Her har du gode råd fra en erfaren mand

Jobbet som 'data scientist' er blandt de nok mest hypede for tiden. Og funktionen er stadig ved at blive formet rundt om i virksomhederne. Alex Svanevik har arbejdet som data scientis i fire år. Her har du hans gode råd til jobbet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Gode råd som man kan tage ved lære af som data scientist
  • Sådan bør du forholde dig til data
  • Vigtige erfaringer, når du skal bygge nye modeller og metoder
1.075
5:30 min
I 2014 begyndte Alex Svanevik i et lille team hos Schibsted Media Group, Norges største mediekoncern, som den sjette data scientist i organisationen.

Han arbejdede i fire år for mediekoncernen, der i dag anvender data science i mange dele af organisationen og har mere end 40 data scientists ansat.

Den første øjenåbner kom tidligt for den nyudklækkede data scientist.

”Frygten for at blive opfattet som letvægter driver ofte en data scientist til at fokusere på kompleksitet først. Det leder os til første lektion,” lyder det fra Alex Svanevik.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks