Skal du være data scientist - og dygtig til denne nye jobfunktion? Her har du gode råd fra en erfaren mand

Jobbet som 'data scientist' er blandt de nok mest hypede for tiden. Og funktionen er stadig ved at blive formet rundt om i virksomhederne. Alex Svanevik har arbejdet som data scientis i fire år. Her har du hans gode råd til jobbet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Gode råd som man kan tage ved lære af som data scientist
  • Sådan bør du forholde dig til data
  • Vigtige erfaringer, når du skal bygge nye modeller og metoder
1.075
5:30 min
I 2014 begyndte Alex Svanevik i et lille team hos Schibsted Media Group, Norges største mediekoncern, som den sjette data scientist i organisationen.

Han arbejdede i fire år for mediekoncernen, der i dag anvender data science i mange dele af organisationen og har mere end 40 data scientists ansat.

Den første øjenåbner kom tidligt for den nyudklækkede data scientist.

”Frygten for at blive opfattet som letvægter driver ofte en data scientist til at fokusere på kompleksitet først. Det leder os til første lektion,” lyder det fra Alex Svanevik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo