Skal du være data scientist - og dygtig til denne nye jobfunktion? Her har du gode råd fra en erfaren mand

Jobbet som 'data scientist' er blandt de nok mest hypede for tiden. Og funktionen er stadig ved at blive formet rundt om i virksomhederne. Alex Svanevik har arbejdet som data scientis i fire år. Her har du hans gode råd til jobbet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Gode råd som man kan tage ved lære af som data scientist
  • Sådan bør du forholde dig til data
  • Vigtige erfaringer, når du skal bygge nye modeller og metoder
1.075
5:30 min
I 2014 begyndte Alex Svanevik i et lille team hos Schibsted Media Group, Norges største mediekoncern, som den sjette data scientist i organisationen.

Han arbejdede i fire år for mediekoncernen, der i dag anvender data science i mange dele af organisationen og har mere end 40 data scientists ansat.

Den første øjenåbner kom tidligt for den nyudklækkede data scientist.

”Frygten for at blive opfattet som letvægter driver ofte en data scientist til at fokusere på kompleksitet først. Det leder os til første lektion,” lyder det fra Alex Svanevik.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen