Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Det kan blive meget dyrt for de amerikanske it-giganter, hvis USA og Kina bliver kastet ud i en handelskrig.

Artikel top billede

Hvis det ender med en handelskrig mellem Kina og USA, så kan det betyde millardtab for store it-selskaber som Apple, Microsoft og Intel.

Det skriver Berlingske Business på baggrund af en analyse foretaget af det amerikanske finanshus Jefferies.

Analysen viser, at de amerikanske it-selskaber står til at miste op imod 950 milliarder kroner, hvis det bliver til en reel handelskrig mellem verdens to største økonomier.

Milliardtab får Trump til at træde varsomt

Det store millardtab, som it-giganterne står til at tabe på en handelskrig får ifølge notatet også Trump til at bevæge sig forsigtigt frem.

Tidligere har Donald Trump også indkaldt Apples øverste chef, Tim Cook, for at diskuterer den mulige handelskrig med Kina.

Det kan du læse mere om her: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Muligheden for en handelskrig, der kan ramme de amerikanske techgiganter, lurer efter at både USA og Kina har hævet tolden på udvalgte varer mellem de to nationer.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS