Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Det kan blive meget dyrt for de amerikanske it-giganter, hvis USA og Kina bliver kastet ud i en handelskrig.

Artikel top billede

Hvis det ender med en handelskrig mellem Kina og USA, så kan det betyde millardtab for store it-selskaber som Apple, Microsoft og Intel.

Det skriver Berlingske Business på baggrund af en analyse foretaget af det amerikanske finanshus Jefferies.

Analysen viser, at de amerikanske it-selskaber står til at miste op imod 950 milliarder kroner, hvis det bliver til en reel handelskrig mellem verdens to største økonomier.

Milliardtab får Trump til at træde varsomt

Det store millardtab, som it-giganterne står til at tabe på en handelskrig får ifølge notatet også Trump til at bevæge sig forsigtigt frem.

Tidligere har Donald Trump også indkaldt Apples øverste chef, Tim Cook, for at diskuterer den mulige handelskrig med Kina.

Det kan du læse mere om her: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Muligheden for en handelskrig, der kan ramme de amerikanske techgiganter, lurer efter at både USA og Kina har hævet tolden på udvalgte varer mellem de to nationer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura