Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Det kan blive meget dyrt for de amerikanske it-giganter, hvis USA og Kina bliver kastet ud i en handelskrig.

Artikel top billede

Hvis det ender med en handelskrig mellem Kina og USA, så kan det betyde millardtab for store it-selskaber som Apple, Microsoft og Intel.

Det skriver Berlingske Business på baggrund af en analyse foretaget af det amerikanske finanshus Jefferies.

Analysen viser, at de amerikanske it-selskaber står til at miste op imod 950 milliarder kroner, hvis det bliver til en reel handelskrig mellem verdens to største økonomier.

Milliardtab får Trump til at træde varsomt

Det store millardtab, som it-giganterne står til at tabe på en handelskrig får ifølge notatet også Trump til at bevæge sig forsigtigt frem.

Tidligere har Donald Trump også indkaldt Apples øverste chef, Tim Cook, for at diskuterer den mulige handelskrig med Kina.

Det kan du læse mere om her: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Muligheden for en handelskrig, der kan ramme de amerikanske techgiganter, lurer efter at både USA og Kina har hævet tolden på udvalgte varer mellem de to nationer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg