Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Det kan blive meget dyrt for de amerikanske it-giganter, hvis USA og Kina bliver kastet ud i en handelskrig.

Artikel top billede

Hvis det ender med en handelskrig mellem Kina og USA, så kan det betyde millardtab for store it-selskaber som Apple, Microsoft og Intel.

Det skriver Berlingske Business på baggrund af en analyse foretaget af det amerikanske finanshus Jefferies.

Analysen viser, at de amerikanske it-selskaber står til at miste op imod 950 milliarder kroner, hvis det bliver til en reel handelskrig mellem verdens to største økonomier.

Milliardtab får Trump til at træde varsomt

Det store millardtab, som it-giganterne står til at tabe på en handelskrig får ifølge notatet også Trump til at bevæge sig forsigtigt frem.

Tidligere har Donald Trump også indkaldt Apples øverste chef, Tim Cook, for at diskuterer den mulige handelskrig med Kina.

Det kan du læse mere om her: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Muligheden for en handelskrig, der kan ramme de amerikanske techgiganter, lurer efter at både USA og Kina har hævet tolden på udvalgte varer mellem de to nationer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S