Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Det kan blive meget dyrt for de amerikanske it-giganter, hvis USA og Kina bliver kastet ud i en handelskrig.

Artikel top billede

Hvis det ender med en handelskrig mellem Kina og USA, så kan det betyde millardtab for store it-selskaber som Apple, Microsoft og Intel.

Det skriver Berlingske Business på baggrund af en analyse foretaget af det amerikanske finanshus Jefferies.

Analysen viser, at de amerikanske it-selskaber står til at miste op imod 950 milliarder kroner, hvis det bliver til en reel handelskrig mellem verdens to største økonomier.

Milliardtab får Trump til at træde varsomt

Det store millardtab, som it-giganterne står til at tabe på en handelskrig får ifølge notatet også Trump til at bevæge sig forsigtigt frem.

Tidligere har Donald Trump også indkaldt Apples øverste chef, Tim Cook, for at diskuterer den mulige handelskrig med Kina.

Det kan du læse mere om her: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Muligheden for en handelskrig, der kan ramme de amerikanske techgiganter, lurer efter at både USA og Kina har hævet tolden på udvalgte varer mellem de to nationer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S