Datatilsynets website oppe igen efter flere dages nedbrud: “Der er kommet certifikat på’

Datatilsynets website er oppe at køre igen, efter at have været utilgængelig i fem dage på grund af et manglende SSL-certifikat.

Artikel top billede

Datatilsynets website, datatilsynet.dk, er oppe at køre igen, efter sitet på grund af et fejlagtigt SSL-certifikat har været utilgængeligt i flere dage.

Det manglende eller forkerte SSL-certifikat udløste tirsdag formiddag røde ører i tilsynet, som spiller en yderst vigtig rolle i disse dage, i det EU’s nye persondataforordning træder i kraft fredag.

Det betyder, at mange er interesserede i de oplysninger og informationer, der ligger på Datatilsynets website om GDPR.

Du kan læse mere om SSL-problemerne her: Datatilsynets hjemmeside nede på femte dag: "Det er uprofessionelt, og det er vi virkeligt kede af. Nu prøver vi at få det fikset"

Nu meddeler Datatilsynet til Computerworld, at tingene spiller igen.

“En frisk status på hjemmesiden er, at der kom et certifikat på omkring klokken 11. Herefter var der en periode, hvor den kørte ret langsomt. Nu kører den hurtigt og godt,” meddeler Datatilsynet til Computerworld.

I skrivende stund er Datatilsynet.dk dog tung at komme ind på. Men sitet er altså oppe igen.

Datatilsynet fortalte mandag formiddag til Computerworld, at problemet skyldtes en misforståelse om, hvem der i tilsynet egentlig skulle stå for et nyt certifikat, når det gamle udløb.

Det er ikke en kompliceret affære at få et nyt SSL-certifikat, og flere af Computerworlds læsere har da også været ude med riven over for Datatilsynets håndtering af problemet, som kaldes for ‘amatøragtigt' og lignende.

Fra Datatilsynet er meldingen nu, at der er et andet certifikat på vej.

“Efterspillet på det tekniske område er, at vi kommer til at få et andet certifikat på - det skifte burde dog forløbe gnidningsfrit,” lyder det nu fra tilsynet.

Læs også: Datatilsynets hjemmeside nede på femte dag: "Det er uprofessionelt, og det er vi virkeligt kede af. Nu prøver vi at få det fikset"

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S