Datatilsynets website oppe igen efter flere dages nedbrud: “Der er kommet certifikat på’

Datatilsynets website er oppe at køre igen, efter at have været utilgængelig i fem dage på grund af et manglende SSL-certifikat.

Artikel top billede

Datatilsynets website, datatilsynet.dk, er oppe at køre igen, efter sitet på grund af et fejlagtigt SSL-certifikat har været utilgængeligt i flere dage.

Det manglende eller forkerte SSL-certifikat udløste tirsdag formiddag røde ører i tilsynet, som spiller en yderst vigtig rolle i disse dage, i det EU’s nye persondataforordning træder i kraft fredag.

Det betyder, at mange er interesserede i de oplysninger og informationer, der ligger på Datatilsynets website om GDPR.

Du kan læse mere om SSL-problemerne her: Datatilsynets hjemmeside nede på femte dag: "Det er uprofessionelt, og det er vi virkeligt kede af. Nu prøver vi at få det fikset"

Nu meddeler Datatilsynet til Computerworld, at tingene spiller igen.

“En frisk status på hjemmesiden er, at der kom et certifikat på omkring klokken 11. Herefter var der en periode, hvor den kørte ret langsomt. Nu kører den hurtigt og godt,” meddeler Datatilsynet til Computerworld.

I skrivende stund er Datatilsynet.dk dog tung at komme ind på. Men sitet er altså oppe igen.

Datatilsynet fortalte mandag formiddag til Computerworld, at problemet skyldtes en misforståelse om, hvem der i tilsynet egentlig skulle stå for et nyt certifikat, når det gamle udløb.

Det er ikke en kompliceret affære at få et nyt SSL-certifikat, og flere af Computerworlds læsere har da også været ude med riven over for Datatilsynets håndtering af problemet, som kaldes for ‘amatøragtigt' og lignende.

Fra Datatilsynet er meldingen nu, at der er et andet certifikat på vej.

“Efterspillet på det tekniske område er, at vi kommer til at få et andet certifikat på - det skifte burde dog forløbe gnidningsfrit,” lyder det nu fra tilsynet.

Læs også: Datatilsynets hjemmeside nede på femte dag: "Det er uprofessionelt, og det er vi virkeligt kede af. Nu prøver vi at få det fikset"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision