Der er brug for flere penge til dansk it-sikkerhed: Regeringen har sat alt for lidt af

Interview: Det er småpenge, der er afsat til regeringens nye cybersikkerheds-strategio, og der mangler klare målsætninger, lyder kritikken fra DI. "Det er ikke et særligt imponerende finansielt grundlag, når nu vi er enige om, at cybertruslen er den største trussel mod Danmarks sikkerhed lige nu," siger chefkonsulent Morten Rosted Vang.

Artikel top billede

I sidste uge kunne regeringen præsentere sin længe ventede strategi for den nationale cybersikkerhed. Her fremlagde regeringen 25 initiativer, der skal hjælpe med at sikre Danmark mod it-kriminelle.

Det kan du læse mere om her: Her er regeringens nye cyberplan: 25 punkter skal gøre Danmark mere sikker

Dansk Industri (DI) er dog ikke helt tilfreds med strategien.

Den bliver kritiseret for at mangle klare målsætninger og så savner DI, at der bliver sat flere penge af til strategien.

“Der er behov for at sætte nogle konkrete mål for, hvor Danmark skal være, når strategien udløber. Som det er lige nu er der 25 initiativer, hvor en del af dem er rigtig gode, men vi havde gerne set, at der var en konkret målsætning, der bandt dem sammen,” siger chefkonsulent i Dansk Industri, Morten Rosted Vang, til Computerworld.

Der mangler flere penge

Derudover er Dansk Industri heller ikke tilfreds med det beløb, der er afsat til at opfylde de 25 initiativer, som regeringen præsenterer i strategien.

I alt er der afsat 1,5 milliarder kroner i strategien til cybersikkerhed.

Men de 1,4 milliarder kroner kommer fra forsvarsforliget, og derfor vurderer DI, at kun 100 millioner kroner er dedikeret til regeringens strategi over de kommende fire år.

“Det er ikke et særligt imponerende finansielt grundlag, når nu vi er enige om, at cybertruslen er den største trussel mod Danmarks sikkerhed lige nu. Derfor havde vi gerne set, at der var dedikeret nogle flere penge til strategien,” siger Morten Rosted Vang.

Læs mere om de 25 punkter her: Her er regeringens nye cyberplan: 25 punkter skal gøre Danmark mere sikker

DI savner konkrete mål

Hos Dansk Industri ville man derudover gerne have haft, at der var givet flere penge til konkrete initiativer, der skal være med til at styrke cybersikkerheden.

“Vi så for eksempel gerne, at politiet fik nogle flere ressourcer til at efterforske cyberkriminalitet, så de cyberkriminelle havde en reel risiko for at blive straffet for at begå cyberkriminalitet,” siger Morten Rosted Vang.

Han mener også, at regeringen overser en oplagt mulighed for at udnytte it-sikkerhed som et konkurrenceparameter for danske virksomheder.

“Vi så gerne, at man havde valgt nogle nicher, hvor Danmark skal arbejde på at blive særlig dygtig. Det kunne være i forhold til krypteringsløsninger eller kunstig intelligens i it-sikkerhed, hvor Danmark kunne gå forrest.”

Har virksomhederne ikke også selv et ansvar?

“Jo, det har de helt sikkert. Det er en løbende kamp at imødegå de trusler, der er lige nu og her, men også at forberede sig på de trusler, der kommer,” siger Morten Rosted Vang.

“Det er særligt de små og mellemstore virksomheder, der er bagefter på det område, og derfor havde vi også gerne set, at man havde et større fokus på det i strategien.”

Du kan læse andre reaktioner på planen her: Det vælter ind med opfordringer til regeringen efter ny cybersikkerhedsplan: "Skal afbalanceres mod borgernes ret til privatlivets fred"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird