Skandaleramte Ominto købte dansk selskab for stort beløb: Nu er de ansatte blevet fyret

Det danske firma Ominto, der er blevet afnoteret fra Nasdaq-børsen, købte i 2016 et dansk animationsselskab for 175 millioner kroner. Nu er alle selskabets medarbejdere blevet fyret.

Artikel top billede

Det danske animations-firma Lani Pixels, der har hovedsæde i både Billund og Dubai, står ifølge Børsen på afgrundens rand.

Det sker blot 18 måneder efter at selskabet blev købt af den danske online-marketing virksomhed Ominto i en handel til en værdi på 175 millioner kroner.

I en mail til Børsen skriver Lani Pixels stifter og tidligere direktør Kim Pagel, der for få måneder siden blev fyret:

"Samme dag, som jeg blev bedt om at forlade virksomheden, blev alle i Billund opsagt og stort set alle medarbejdere i Dubai har ikke fået løn siden januar og svæver i det uvisse. Studiet i Dubai er rippet for alt udstyr, så Lani Pixels nu fremstår som en tom skal.”

Læs også: Danskejet it-firma taget af børsen i USA

Blev afnoteret fra Nasdaq

Ominto, der opkøbte Lani Pixel, har gennem den seneste tid været ude i et større stormvejr, der indtil videre kulminerede, da virksomheden for få uger siden blev taget af Nasdaq-børsen i New York.

Det skete efter en længere periode, hvor selskabet på grund af forsinkede regnskaber, har været truet med afnotering.

På trods af de forsinkede regnskaber og truslerne om afnotering blev Omintos direktør Michael Hansen dog sidste år belønnet med en bonus til en værdi på 21 millioner kroner.

Læs også: Pengene vælter ud af danskstiftede Ominto: Alligevel scorer direktør 21 millioner kroner i bonus

Ominto driver en såkaldt cash-back-platform ved navn Dubli, hvor kunder får adgang til rabatter, når de handler på en række hjemmeside, mens Lani Pixel er en animationsvirksomhed, der indtil nu har arbejdet på udvikle en fuldlængde spillefilm.

Ifølge Børsen har flere investorer undret sig over, hvad et marketingsfirma som Ominto skulle bruge et animationsselskab til.

Omminto blev noteret på Nasdaq i starten af 2017.

Læs også:
Dansk internet-virksomhed risikerer at blive sparket ud af Nasdaq-børsen efter rod

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job