Langt om længe kan du droppe nøglekortet: Nu er den spritnye NemID-app klar

Nu kan du langt om længe sige farvel til NemID-nøglekortet og erstatte det med en app. Det sker otte år efter, at nøglekortet første gang blev lanceret, og allerede dengang blev det kritiseret for at være utidssvarende.

Artikel top billede

Nu kan du langt om længe sige farvel til NemID-nøglekortet og i stedet bruge en helt ny NemID-app til din smartphone.

Den nye app er netop blevet gjort tilgængelig i Apples App og Google app-butik, Google Play.

Dermed bliver det nu muligt for dig at logge ind i din netbank, hos Skat eller andre steder, hvor du tidligere har brugt dit nøglekort.

Læs også: Brugere brokker sig: Hvorfor virker NemID ikke på rootede Android-telefoner?

I stedet for at taste en firecifret kode ind, modtager du i stedet en notifikation på din telefon, hvorefter du får mulighed for at godkende anmodningen om log-ind.

Det gælder uanset om du bruger din smartphone, pc eller tablet.

Læs også: Kæmpeudbud til 900 millioner skydes igang: Hvilket selskab skal levere afløseren til NemID?

Minder om Mobilepay

Brugere af MobilePay vil muligivis kunne nikke genkendende til processen, der minder meget om den, som anvendes ved mobilbetalinger via MobilePay.

Når du første gang installerer appen på din telefon, skal du bruge nøglekort for at blive godkendt som bruger og for at modvirke fishing, bliver du knap en time senere igen bedt om at indtaste en kode fra dit nøgkekort.

Men herefter vil det være muligt for dig helt at droppe kortet, indtil at du på et tidspunkt skifter telefon.

Læs også: Disse fire leverandører skal kæmpe om MitID-udbud til 900 millioner kroner

"Ikke tidssvarende," lød kritikken i 2010

Det nye app kommer knap otte år efter, at de første NemID-nøglekort i sommeren 2010 blev sendt ud til danskerne, som afløser for den Den Digitale Signatur, der baserede sig på en nøglefil, der skulle installeres på computeren.

Allerede dengang var nøglekortet kilde til store frustrationer hos mange brugere.

Eksempelvis blev det af Computerworlds læsere udråbt til at være ”noget bras”, mens den daværende direktør for teleselskabet Telmore, Anders Christensen, kritiserede løsningen med et fysisk kort for ikke at være tidssvarende.

”Efter min mening er den her løsning ikke ligefrem bulls eye i 2010. Vores kunder er typisk folk, der bruger internettet ofte og i det hele taget er hjemmevante bag en pc. Derfor kunne jeg godt have ønsket mig en løsning, der er mere brugervenlig over for de rutinerede brugere, som måske ikke synes, det er optimalt at skulle hive et kort frem, hver gang de skal logge ind på forskellige tjenester,” sagde Anders Christensen til Computerworld i 2010.

Læs også:
Teledirektør: NemID er ikke ligefrem 'bulls eye'

Er du klar? Endelig er NemID på vej

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos