Morgen-briefing: Dansk bettingplatform går på børsen i Sverige / Fynsk robot-firma har store forventninger til ny gribehånd / AskCody: Vi har fået flyvende start i USA

Dansk bettingplatform går på børsen i Sverige. Fynsk robot-firma har store forventninger til ny gribehånd. AskCody: Vi har fået flyvende start i USA. Jeff Bezos vil til månen. Kina vil godkende kæmpe chip-fusion

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne tirsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Dansk bettingplatform går på børsen i Sverige

Den danske bettingplatform Better Collective går på børsen i Stockholm 8. juni og sigter her efter en markedsværdi i omegnen af en milliard danske kroner.

Det svarer til en forventet aktiepris på mellem 28 danske kroner og 42 danske kroner.

Det fremgår af selskabets børsprospekt, som du finder her.

Selskabets hovedejere er i dag de to stiftere Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen.

Det digitale bureau beskæftiger sig med såkaldt ‘affilliate marketing’ og skaber trafik til bettingsider, og det har tjent forrygende med penge i den seneste tid.

Fynsk robot-firma har store forventninger til ny gribehånd

Det fynske robot-iværksætter-firma Purple Robotics gør klar til et fremstød på det amerikanske marked efter ni måneder udvikling på det, som selskabet kalder for sin ‘første verdensnyhed’ i en udsendt pressemeddelelse, som du finder her.

Der er tale om en gribe-hånd ved navn PR10, som kan monteres på det store Odense-firma Universal Robotics’ gribearme. Purple Robotics er stiftet af folk, der tidligere har arbejdet for Universal Robotics, og der ligger allerede en distributionsaftale klar.

“Foran venter et USD tre milliarder marked og med en spritny distributionsaftale og salgsdirektør ombord, er vækstpotentialet krystalklart,” lyder det fra Odense-firmaet.

AskCody: Vi har fået flyvende start i USA

AskCody har fået en ‘flyvende start i Boston,’ lyder det fra selskabet, der står bag en løsning til mødeplanlægning og lignende og som for et år siden åbnede kontor i Boston for at forsøge at bryde igennem på det store, amerikanske marked.

Selskabet har nu fire ansatte på det amerikanske kontor og vil have ansat yderligere to inden nytår.

“Siden åbningen i Boston er det gået rigtig stærkt. Vi har 10-doblet vores abonnementsforretning på blot et år, og vi er selv meget tilfredse med, at vi snart er seks ansatte. It-paratheden herovre er ikke nær så stor som i Danmark, men vi kommer med noget software, der kan effektivisere og optimere alt, hvad der har med planlægning og afholdelse af møder at gøre. Det er beslutningstagerne meget lydhøre overfor,” lyder det fra selskabet.

Jeff Bezos vil til månen

De rige amerikanske iværksættere har noget med rummet….først sendte PayPal- og Tesla-stifter Elon Musk en raket, Space X, ud i rummet. Og nu vil Amazons Jeff Bezos til månen.

Bezos står bag rumselskabet Blue Origin, og han meddelte under en tale, som han har holdt ved National Space Societys årsmøde fredag, at han har planer om at bruge noget af sin enorme formue på at flyve til månen, hvor han blandt andet ville udvikle månekøretøjer og måske bygge boliger.

Ifølge rigmanden er projektet nødvendigt for menneskehedens overlevelse på sigt.

Kina vil godkende kæmpe chip-fusion

Kina vil inden for de kommende dage give grønt lys til den gigantiske fusion mellem hollandske NXP Semiconductors og amerikanske Qualcomm (som reelt køber det hollandske firma), skriver Wall Street Journal.

Alting har sådan set ligget klar i et stykke tid: Kun har godkendelsen fra Kina manglet, hvilket har fået Qualcomm til at holde tilbage med gennemførelsen af opkøbet.

Som (måske) bekendt er der tiden politiske spændinger mellem USA og Kina, hvilket kan have fået de kinesiske myndigheder til at holde igen.

Læs også: Gigant-tilbud på hollandsk chip-firma hæves pludselig med 15,9 procent: Bliver mægtige NXP nu omsider solgt i en af de største handler nogensinde?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S