Tidligere Ominto-sælger om virksomhedens succes-produkt: Det er en pyramide

Bygger det danske it-selskab Ominto på et pyramide-koncept? Det mener en mand, der tidligere har tjent millioner på virksomhedens platform.

Artikel top billede

En tidligere topfigur fra den skandaleramte danske it-selskab Ominto angriber i et interview med Børsen nu virksomhedens succesprodukt, Dubli, for at bygge på et pyramidespils-lignende koncept.

"Dubli er en pyramide, hvilket jo kan være helt ok, hvis det har en værdi for forbrugerne. Men det er bare ikke tilfældet med Dubli, hvor produktet får mindre og mindre værdi for medlemmerne, og hvor man skal hverve for ikke at tabe sine penge," siger Kristian Hoenicke til Børsen.

Dubli er en såkaldt cash-back-platform, der giver brugerne mulighed for at opnå rabatter, og Kristian Hoenicke har ifølge Børsen tidligere tjent millioner på at hverve nye medlemmer til platformen.

Børsen kan ligeledes gennem en aktindsigt dokumentere, at flere danskere har klaget til spilmyndighederne over Dubli, fordi de mener at platformen er et pyramidespil.

Børsen har forelagt anklagerne for Ominto, men selskabet er ikke vendt tilbage på avisens henvendelse.

Læs også: Danskejet it-firma taget af børsen i USA

Noteret på Nasdaq

Ominto blev i 2017 noteret på Nasdaq-børsen i New York og oplevede i den første tid stigende kurser.

Men for få uger siden blev det annonceret, at Ominto bliver taget af børsen med virkning fra den 1. juli. Det sker efter, at selskabet gennem længere tid er blevet truet med en afnotering på grund af forsinkede regnskaber.

På trods af de forsinkede regnskaber blev Omintos direktør Michael Hansen sidste år belønnet med en fyrstelig bonustil en værdi på 21 millioner kroner.

I går kunne Børsen ligeledes berette, at animationsfirmaet Lani Pixels, der for halvandet år siden blev købt af Ominto i en handel til en værdi på 175 millioner kroner, nu står på afgrundens rand.

Læs også:
Skandaleramte Ominto købte dansk selskab for stort beløb: Nu er de ansatte blevet fyret

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS