Tidligere Ominto-sælger om virksomhedens succes-produkt: Det er en pyramide

Bygger det danske it-selskab Ominto på et pyramide-koncept? Det mener en mand, der tidligere har tjent millioner på virksomhedens platform.

Artikel top billede

En tidligere topfigur fra den skandaleramte danske it-selskab Ominto angriber i et interview med Børsen nu virksomhedens succesprodukt, Dubli, for at bygge på et pyramidespils-lignende koncept.

"Dubli er en pyramide, hvilket jo kan være helt ok, hvis det har en værdi for forbrugerne. Men det er bare ikke tilfældet med Dubli, hvor produktet får mindre og mindre værdi for medlemmerne, og hvor man skal hverve for ikke at tabe sine penge," siger Kristian Hoenicke til Børsen.

Dubli er en såkaldt cash-back-platform, der giver brugerne mulighed for at opnå rabatter, og Kristian Hoenicke har ifølge Børsen tidligere tjent millioner på at hverve nye medlemmer til platformen.

Børsen kan ligeledes gennem en aktindsigt dokumentere, at flere danskere har klaget til spilmyndighederne over Dubli, fordi de mener at platformen er et pyramidespil.

Børsen har forelagt anklagerne for Ominto, men selskabet er ikke vendt tilbage på avisens henvendelse.

Læs også: Danskejet it-firma taget af børsen i USA

Noteret på Nasdaq

Ominto blev i 2017 noteret på Nasdaq-børsen i New York og oplevede i den første tid stigende kurser.

Men for få uger siden blev det annonceret, at Ominto bliver taget af børsen med virkning fra den 1. juli. Det sker efter, at selskabet gennem længere tid er blevet truet med en afnotering på grund af forsinkede regnskaber.

På trods af de forsinkede regnskaber blev Omintos direktør Michael Hansen sidste år belønnet med en fyrstelig bonustil en værdi på 21 millioner kroner.

I går kunne Børsen ligeledes berette, at animationsfirmaet Lani Pixels, der for halvandet år siden blev købt af Ominto i en handel til en værdi på 175 millioner kroner, nu står på afgrundens rand.

Læs også:
Skandaleramte Ominto købte dansk selskab for stort beløb: Nu er de ansatte blevet fyret

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS