Morgen-briefing: Thales køber dansk it-firma / NPinvestor gennemfører første livehandler / Fem år i skyggen til hacker

Thales køber dansk it-firma. NPinvestor gennemfører første livehandler. Anbefaling: Hør P1 i dag. Fem år i skyggen til canadisk hacker. HP Inc forventer øget pc-salg.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Thales køber dansk it-firma

Det britiske softwareselskab Thales køber danske Cubris, der holder til huse i Herlev uden for København.

Cubris står bag løsningen GreenSpeed, som anvendes til optimering af togkørsel. Løsningen er ifølge selskabet markedsledende på markedet for såkaldte ‘driver advisory systems.’

“Med købet af Cubris baner vi vejen for forbedret jernbaneeffektivitet og førerløse tog. Cubris’ teknologier kombineret med vores etablerede ekspertise inden for andre digitale aktiver bliver en enorm accelerator for vores digitale strategi til gavn for vores kunder i branchen,” lyder det fra Thales.

Parterne oplyser ikke prisen. Cubris med små 20 medarbejdere omsatte i seneste regnskabsår for ni millioner kroner.

NPinvestor gennemfører første livehandler

Erik Damgaards NPinvestor har gennemført de første livehandler på selskabets handelsplatform Straticator, meddeler det.

NPinvestor blev efter et langt tilløb børsnoteret i januar og er altså nu klar til at ‘åbne op for, at investorer kan blive oprettet som kunder’ og dermed handle via Straticator.

Straticator er en aktiehandelsløsning med mulighed for nemt at sætte en slags handelsrobot op efter egne ønsker. Desuden kan man efterligne andre investorer ved automatisk at kopiere deres handler i det, som selsakbet kalder for ‘copy trading.’

“Det forventes, at der åbnes op for et begrænset antal instrumenter, der kan handles, mens der så gradvist i løbet af den kommende tid åbnes op for endnu flere handelsmuligheder, lyder det fra selskabet.

Læs også: Erik Damgaard-selskab børsnoteres efter langt tilløb

Fem år i skyggen til canadisk hacker

Det koster en canadisk hacker fem år i skyggen og en bøde på en kvart milliard dollar, at han i 2014 hjalp russiske efterretningsagenter med at bryde ind i en lang række mail-konto.

Hackeren hedder Karim Baratov. Han er født i Kazakhstan og er canadisk statsborger. Han tog 100 dollar per hack, og han har erkendt, at han hackede sig ind i mindst 80 mail-konti - blandt andet på Yahoo og Gmail.

Anbefaling: Hør P1 i dag

Det er ikke så tit, at vi her anbefaler dig at bruge tid på andre medier end nærværende website, men lige nu gør vi en undtagelse.

Klokken 09:05 behandler DR P1 nemlig i programmet Følg Pengene en række retssager i dansk erhvervsliv, herunder Atea-bestikkelsessagen.

I studiet finder vi den journalist, der måske nok har fulgt sagen tættest herhjemme, nemlig Computerworlds Steffen Villadsen.

Skal du blive (lidt) klogere på sammenhæng og indhold i sagen, anbefaler vi, at du tuner ind på P1.

Vi ved godt, at de fleste jo nok er i gang med deres arbejde klokken 09:05, men så har man mulighed for senere at genhøre programmet på dr.dk.

HP Inc forventer øget pc-salg

Det går ok for HP Inc, som i selskabets nye kvartalsregnskab for andet kvartal melder om en omsætning bedre end forventet - takket været et godt salg af pc’er.

Selskabet henter mere end 60 procent af sin omsætning på salg af notebook- og desktop-computere. Og her er salget steget med 14,5 procent i forhold til samme kvartal i fjor til nu 8,76 milliarder dollar.

HP Inc, der med en markedsandel på godt 22 procent for tiden er verdens største computer-producent, hæver nu sine forventninger til hele året.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen