Erik Damgaard-selskab børsnoteres efter langt tilløb

Erik Damgaard-selskabet NPinvestor bliver onsdag noteret på minibørsen First North efter et længere og noget broget tilløb.

Artikel top billede

Efter et langt og noget bumpet tilløb bliver Erik Damgaar-selskabet NPinvestors i dag noteret på den københavnske minibørs First North.

Selskabet står bag Erik Damgaards nye handelsplatform Straticator.

Det oplyser, at bruttoprovenuet ved det seneste - og sidste - aktieudbud lander på 17,66 millioner kroner.

Ifølge selskabet har 923 aktionærer tegnet i alt 1.038.855 aktier til 17 kroner per aktie.

Den samlede aktiekapital er efter udbuddet på 6.288.145 aktier, hvor af de 24 procent ejes af nye aktionærer og mindre eksisterende aktionærer.

Erik Damgaard meddelte for en uges tid siden, at han stillede en tegningsgaranti.

Det skete for at signalere til eventuelle investorer, at noteringen ville blive gennemført - også selv om det skulle knibe med interesserede investorer.

Ikke brug for garanti

NPinvestor meddeler imidlertid nu, at der ikke er blevet brug for den tidligere it-rigmands garanti.

NPinvestor har to gange tidligere forgæves forsøgt at gennemføre aktie-udbuddet.

Første forsøg fandt sted i november, hvor forventningen lød på et bruttoprovenue på op mod 23 millioner kroner.

Udbuddet blev imidlertid annulleret i allersidste øjeblik på grund af nogle tekniske problemer.

Andet forsøg fandt sted i december, men også dette forsøg blev annulleret på grund af manglende tilslutning .

Løftede sløret for fem år siden

Erik Damgaard præsenterede Straticator for fem år siden. Det er en aktiehandelsløsning med mulighed for nemt at sætte en slags handelsrobot op efter egne ønsker.

I systemet kan investorer desuden efterligne andre investorer ved automatisk at kopiere deres handler i det, som man kalder for ‘copy trading.’

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard klar med længe ventet it-system.

Erik Damgaard står desuden bag det cloud-baserede økonomisystem Uniconta, som han har store forventninger til.

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard klar med nyt økonomisystem: Jeg er back in business.

Erik Damgaard blev sammen med blandt andre sin bror Preben Damgaard meget rig, da de var med til at sælge it-virksomheden Navision til Microsoft i 2003 for 11,2 milliarder kroner.

Salget gjorde dem til milliardærer.

Det kan du læse mere om her i denne reportage fra den dag, hvor handelen blev offentliggjort.

Siden er det gået slag i slag med Erik Damgaard, der for nogle år siden begyndte at arbejde på det nye system.

Erik Damgaard tabte i årene efter milliardsalget til Microsoft betydelige beløb på forskellige investeringer.

Han forsøgte efter nogle eventyr blot to år efter salget til Microsoft at købe C5-systemet tilbage fra Microsoft, da han savnede udviklingsarbejdet og at have et firma.

Det fortalte han om til Computerworld i 2015.

Han har tidligere peget på, at han vurderer, at der er store globale muligheder i Uniconta-, da der efter hans vurdering er ganske få konkurrenter i markedet for økonomiløsninger til små og mellemstore virksomheder.

Uniconta bygger på Axapta-tankegangen, og selve arkitekturen minder om Axapta, men er defineret som et mindre system og baseret i cloud'en.

Erik Damgaard har tidligere fortalt til Computerworld, at ideen salgsmæssigt er at levere en standardløsning, som kunden kan bruge direkte eller få bygget en tillægsløsning gennem en forhandler.

"Vi stiller de nødvendige udviklingsværktøjer gratis til rådighed for forhandlerne, som til gengæld betaler for min service i skyen," har han fortalt.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks