Erik Damgaard-selskab børsnoteres efter langt tilløb

Erik Damgaard-selskabet NPinvestor bliver onsdag noteret på minibørsen First North efter et længere og noget broget tilløb.

Artikel top billede

Efter et langt og noget bumpet tilløb bliver Erik Damgaar-selskabet NPinvestors i dag noteret på den københavnske minibørs First North.

Selskabet står bag Erik Damgaards nye handelsplatform Straticator.

Det oplyser, at bruttoprovenuet ved det seneste - og sidste - aktieudbud lander på 17,66 millioner kroner.

Ifølge selskabet har 923 aktionærer tegnet i alt 1.038.855 aktier til 17 kroner per aktie.

Den samlede aktiekapital er efter udbuddet på 6.288.145 aktier, hvor af de 24 procent ejes af nye aktionærer og mindre eksisterende aktionærer.

Erik Damgaard meddelte for en uges tid siden, at han stillede en tegningsgaranti.

Det skete for at signalere til eventuelle investorer, at noteringen ville blive gennemført - også selv om det skulle knibe med interesserede investorer.

Ikke brug for garanti

NPinvestor meddeler imidlertid nu, at der ikke er blevet brug for den tidligere it-rigmands garanti.

NPinvestor har to gange tidligere forgæves forsøgt at gennemføre aktie-udbuddet.

Første forsøg fandt sted i november, hvor forventningen lød på et bruttoprovenue på op mod 23 millioner kroner.

Udbuddet blev imidlertid annulleret i allersidste øjeblik på grund af nogle tekniske problemer.

Andet forsøg fandt sted i december, men også dette forsøg blev annulleret på grund af manglende tilslutning .

Løftede sløret for fem år siden

Erik Damgaard præsenterede Straticator for fem år siden. Det er en aktiehandelsløsning med mulighed for nemt at sætte en slags handelsrobot op efter egne ønsker.

I systemet kan investorer desuden efterligne andre investorer ved automatisk at kopiere deres handler i det, som man kalder for ‘copy trading.’

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard klar med længe ventet it-system.

Erik Damgaard står desuden bag det cloud-baserede økonomisystem Uniconta, som han har store forventninger til.

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard klar med nyt økonomisystem: Jeg er back in business.

Erik Damgaard blev sammen med blandt andre sin bror Preben Damgaard meget rig, da de var med til at sælge it-virksomheden Navision til Microsoft i 2003 for 11,2 milliarder kroner.

Salget gjorde dem til milliardærer.

Det kan du læse mere om her i denne reportage fra den dag, hvor handelen blev offentliggjort.

Siden er det gået slag i slag med Erik Damgaard, der for nogle år siden begyndte at arbejde på det nye system.

Erik Damgaard tabte i årene efter milliardsalget til Microsoft betydelige beløb på forskellige investeringer.

Han forsøgte efter nogle eventyr blot to år efter salget til Microsoft at købe C5-systemet tilbage fra Microsoft, da han savnede udviklingsarbejdet og at have et firma.

Det fortalte han om til Computerworld i 2015.

Han har tidligere peget på, at han vurderer, at der er store globale muligheder i Uniconta-, da der efter hans vurdering er ganske få konkurrenter i markedet for økonomiløsninger til små og mellemstore virksomheder.

Uniconta bygger på Axapta-tankegangen, og selve arkitekturen minder om Axapta, men er defineret som et mindre system og baseret i cloud'en.

Erik Damgaard har tidligere fortalt til Computerworld, at ideen salgsmæssigt er at levere en standardløsning, som kunden kan bruge direkte eller få bygget en tillægsløsning gennem en forhandler.

"Vi stiller de nødvendige udviklingsværktøjer gratis til rådighed for forhandlerne, som til gengæld betaler for min service i skyen," har han fortalt.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S