Erik Damgaard-selskab børsnoteres efter langt tilløb

Erik Damgaard-selskabet NPinvestor bliver onsdag noteret på minibørsen First North efter et længere og noget broget tilløb.

Artikel top billede

Efter et langt og noget bumpet tilløb bliver Erik Damgaar-selskabet NPinvestors i dag noteret på den københavnske minibørs First North.

Selskabet står bag Erik Damgaards nye handelsplatform Straticator.

Det oplyser, at bruttoprovenuet ved det seneste - og sidste - aktieudbud lander på 17,66 millioner kroner.

Ifølge selskabet har 923 aktionærer tegnet i alt 1.038.855 aktier til 17 kroner per aktie.

Den samlede aktiekapital er efter udbuddet på 6.288.145 aktier, hvor af de 24 procent ejes af nye aktionærer og mindre eksisterende aktionærer.

Erik Damgaard meddelte for en uges tid siden, at han stillede en tegningsgaranti.

Det skete for at signalere til eventuelle investorer, at noteringen ville blive gennemført - også selv om det skulle knibe med interesserede investorer.

Ikke brug for garanti

NPinvestor meddeler imidlertid nu, at der ikke er blevet brug for den tidligere it-rigmands garanti.

NPinvestor har to gange tidligere forgæves forsøgt at gennemføre aktie-udbuddet.

Første forsøg fandt sted i november, hvor forventningen lød på et bruttoprovenue på op mod 23 millioner kroner.

Udbuddet blev imidlertid annulleret i allersidste øjeblik på grund af nogle tekniske problemer.

Andet forsøg fandt sted i december, men også dette forsøg blev annulleret på grund af manglende tilslutning .

Løftede sløret for fem år siden

Erik Damgaard præsenterede Straticator for fem år siden. Det er en aktiehandelsløsning med mulighed for nemt at sætte en slags handelsrobot op efter egne ønsker.

I systemet kan investorer desuden efterligne andre investorer ved automatisk at kopiere deres handler i det, som man kalder for ‘copy trading.’

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard klar med længe ventet it-system.

Erik Damgaard står desuden bag det cloud-baserede økonomisystem Uniconta, som han har store forventninger til.

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard klar med nyt økonomisystem: Jeg er back in business.

Erik Damgaard blev sammen med blandt andre sin bror Preben Damgaard meget rig, da de var med til at sælge it-virksomheden Navision til Microsoft i 2003 for 11,2 milliarder kroner.

Salget gjorde dem til milliardærer.

Det kan du læse mere om her i denne reportage fra den dag, hvor handelen blev offentliggjort.

Siden er det gået slag i slag med Erik Damgaard, der for nogle år siden begyndte at arbejde på det nye system.

Erik Damgaard tabte i årene efter milliardsalget til Microsoft betydelige beløb på forskellige investeringer.

Han forsøgte efter nogle eventyr blot to år efter salget til Microsoft at købe C5-systemet tilbage fra Microsoft, da han savnede udviklingsarbejdet og at have et firma.

Det fortalte han om til Computerworld i 2015.

Han har tidligere peget på, at han vurderer, at der er store globale muligheder i Uniconta-, da der efter hans vurdering er ganske få konkurrenter i markedet for økonomiløsninger til små og mellemstore virksomheder.

Uniconta bygger på Axapta-tankegangen, og selve arkitekturen minder om Axapta, men er defineret som et mindre system og baseret i cloud'en.

Erik Damgaard har tidligere fortalt til Computerworld, at ideen salgsmæssigt er at levere en standardløsning, som kunden kan bruge direkte eller få bygget en tillægsløsning gennem en forhandler.

"Vi stiller de nødvendige udviklingsværktøjer gratis til rådighed for forhandlerne, som til gengæld betaler for min service i skyen," har han fortalt.

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S