Morgen-briefing: ’Foreningen mod ulovlig logning’ stævner Pape i dag / Region Midtjylland bygger to nye datacentre / Netcompany samler alle medarbejdere til børsnoterings-fest

’Foreningen mod ulovlig logning’ stævner Pape i dag. Region Midtjylland bygger to nye datacentre. Netcompany samler alle medarbejdere til børsnoterings-fest. Uber og Waymo drøfter samarbejde. Kaspersky for ‘no go’ til amerikansk anke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne fredag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

’Foreningen mod ulovlig logning’ stævner Pape i dag

‘Foreningen mod ulovlig logning’ afleverer i dag ved middagstid en stævning mod justitsminister Søren Pape Poulsen (K).

Foreningen har indsamlet mere end 370.000 kroner, som skal bruges på sagen.

Foreningen stævner justitsministeren for at få ham til at anerkende, at Logningsbekendtgørelsen fra 2006 er ugyldig.

"Vi er 100 procent sikre på, at vi kommer til at vinde sagen. Det her er ulovligt, og det har EU-domstolen også afgjort. Det eneste, ministeriet kan gøre, er at trække tiden ud," har manden bag foreningen, jurist Rasmus Malver, tidligere sagt til Berlingske..

Du kan se et udkast til stævningen her.

Læs også: Søren Pape Poulsen giver sig ikke - affejer massiv lognings-kritik: "Vi kunne jo sidde her i 24 timer uden at blive enige"

Region Midtjylland bygger to nye datacentre

Region Midtjylland går i gang med at bygge to nye datacentre i Gødstrup uden for Herning, hvor regionen for tiden er gang med at bygge et stort sygehus.

Hvert datacenter bliver på omkring 500 kvadratmeter.

“Der er tale om to datacentre som erstatning for eksisterende anlæg. Centrene skal være fysisk adskilt, men med en maksimal afstand på 10 km. Hvis afstanden bliver større, vil der blive så stor forsinkelse i datatrafikken mellem centrene, at data i de to centre ikke til enhver tid er helt identiske,” lyder det fra regionen.

Regionen har i dag fire datacentre. Et i Horsens, et i Holstebro, et i Aarhus og et hos TDC. Det er planen, at de nye datacentre skal være klar i efteråret 2020, meddeler regionen.

Netcompany samler alle medarbejdere til børsnoterings-fest

Netcompany har inviteret alle medarbejdere til et formiddags-arrangement i DR Koncerthusets Studie 1 i København med storskærm og det hele, når selskabet børsnoteres torsdag i næste uge.

Her vil der fra morgenstunden være taler af blandt andre topchef André Rogaczewski samt erhvervsminister Brian Mikkelsen (K).

Herefter er der nedtælling, til handlen indledes klokken 09:00, hvor Netcompany formelt introduceres på Nasdaq Copenhagen.

Læs også: Netcompany kan blive Danmarks nye folkeaktie - derfor vil danskerne flokkes om selskabet.

Uber og Waymo drøfter samarbejde

Uber forhandler med Alphabets Waymo om et muligt samarbejde, hvor Uber skal kunne anvende Waymos teknologi i selskabets selvkørende biler, oplyser Uber-topchef Dara Khosrowshahi.

De to selskaber har ellers i den grad været i haserne på hinanden, men Dara Khosrowshahi fortæller, at forholdet ‘er ved at blive bedre,’ efter Uber i februar betalte 245 millioner dollar i aktier for at lukke en konflikt om forretnings-hemmeligheder, som Waymo mente, at Uber havde skaffet sig adgang til.

Dara Khosrowshahi betegner Waymo som en ‘fantastisk teknologi-leverandør.’

Kaspersky for ‘no go’ til amerikansk anke

En amerikansk domstol siger blankt nej til det russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky Labs forsøg på via rettens vej at få lov til igen at sælge produkter til amerikanske myndigheder.

Den amerikanske regering forbød i fjor amerikanske myndigheder at anvende produkter fra Kaspersky, som beskyldes for via sine produkter at spionere for Rusland.

Dommeren - U.S. District Judge Colleen Kollar-Kotelly mener ikke, at Kaspersky har dokumenteret grundigt nok, at der ikke er noget om sagen.

Læs også: Kaspersky flytter stor del af butikken til Schweiz efter massive anklager om spionage for Rusland.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S