Sådan nedsænker man 864 servere i Nordsøen - se Microsofts nye datacenter under vand

Microsoft har netop nedsænket et datacenter på 36 meters dybde. Målet er skabe et undervands-datacenter, der bruger verdenshavene til naturlig nedkøling.

Artikel top billede

Den amerikanske it-gigant Microsoft har netop nedsænket et fuldt funktionsdygtigt datacenter på 36 meters dybde i havet ud for de skottske Orkney-øer, hvor Nordsøen og Atlanterhavet mødes.

Det sker som et led i virksomhedens mangeårige bestræbelser på at skabe et underhavs-datacenter.

Microsoft har døbt projektet Project Natick, og ifølge det amerikanske medie Venturebeat blev ideen forstret for adskillige år siden på et af Microsofts såkaldte ThinkWeek-events, hvor ansatte i virksomheden har mulighed for at byde ind med nye ideer.

Læs også: Nyt gigant-datacenter kan være på vej til Danmark: Stor aktivitet på grund ved Esbjerg

Bruger havet til naturlig nedkøling

Målet med projektet er at skabe et grønt og energi-effektivt datacenter, der bruger havet til at nedkøle et datacenter.

Samtidig vil denne type datacentre kunne levere store stor computerkraft til folk, der lever på fjerne kyststrækninger, hvor der ikke nødvendigvis er adgang til moderne it-infrastruktur.

De skotske Orkney-øer er ifølge Venturebeat netop blevet valgt, fordi øerne huser det Europæiske Marineenergi Center, der forsker i bølgeenergi og dermed kan forsyne datacenteret med grøn-energi.

Datacenteret, der blev nedsænket, er stadigvæk blot en prototype, og det er sammenlignet med normale datacenter relativt lille.

Det indeholder 864 servere og med en længde på knap 12 meter er det på størrelse med en shipping container.

Se en video fra nedsænkningen her:

Læs også:
Datacenter-ekspert: Kun få virksomheder kan bygge et datacenter af den størrelse, som planlægges i Esbjerg

Esbjerg Kommune: Vi aner ikke hvem der vil bygge kæmpe datacenter i kommunen

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S