Amazon kaster sig ud i usædvanlig satsning: Køber rettighederne til Premier League

I de næste tre år vil Amazon vise 20 kampe fra den engelske Premier League hver sæson. Selskabet har nemlig købt rettighederne til verdens største fodboldliga.

Artikel top billede

Fra august bliver det muligt for briter at se Premier League-fodbold på mere utraditionelle kanaler end de normale kanaler som BT og Sky.

Fremover kan de engelske fans nemlig også følge verdens bedste liga på Amazons platform, Amazon Prime Video, hvor man også kan streame musik og video.

Det sker efter, Amazon har købt rettighederne til at vise 20 Premier League kampe per sæson i de næste tre sæsoner. Det skriver Bloomberg.

Det fremgår desuden, at Amazon Prime Video-brugerne ikke skal betale ekstra for at se Premier League-kamepene.

"Vi kigger hele tiden på at tilføje mere værdi til Prime. Premier League er den mest sete sportsliga i verden," lyder det fra Jay Marine, vice president for Amazon Prime Video i Europa.

Amazon kom først

Det er i høj kurs at vise fodbold fra den engelske Premier League, og derfor er prisen for tv-rettighederne til at vise kampene fra den bedste engelske række eksploderet i pris i de senere år.

Derfor har der været spekuleret i, at selskaber som Netflix, Facebook og Apple kunne finde på at købe rettighederne fremfor de traditionelle tv-udbydere.

Nu bliver Amazon så den første utraditionelle udbyder, der bevæger sig ind på det marked.

BT og Sky har stadig rettighederne til at vise det samme antal kampe som hidtil, men selskaberne må altså nu leve med, at Amazon streamer 20 kampe per sæson i de næste tre sæsoner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse