Amazon kaster sig ud i usædvanlig satsning: Køber rettighederne til Premier League

I de næste tre år vil Amazon vise 20 kampe fra den engelske Premier League hver sæson. Selskabet har nemlig købt rettighederne til verdens største fodboldliga.

Artikel top billede

Fra august bliver det muligt for briter at se Premier League-fodbold på mere utraditionelle kanaler end de normale kanaler som BT og Sky.

Fremover kan de engelske fans nemlig også følge verdens bedste liga på Amazons platform, Amazon Prime Video, hvor man også kan streame musik og video.

Det sker efter, Amazon har købt rettighederne til at vise 20 Premier League kampe per sæson i de næste tre sæsoner. Det skriver Bloomberg.

Det fremgår desuden, at Amazon Prime Video-brugerne ikke skal betale ekstra for at se Premier League-kamepene.

"Vi kigger hele tiden på at tilføje mere værdi til Prime. Premier League er den mest sete sportsliga i verden," lyder det fra Jay Marine, vice president for Amazon Prime Video i Europa.

Amazon kom først

Det er i høj kurs at vise fodbold fra den engelske Premier League, og derfor er prisen for tv-rettighederne til at vise kampene fra den bedste engelske række eksploderet i pris i de senere år.

Derfor har der været spekuleret i, at selskaber som Netflix, Facebook og Apple kunne finde på at købe rettighederne fremfor de traditionelle tv-udbydere.

Nu bliver Amazon så den første utraditionelle udbyder, der bevæger sig ind på det marked.

BT og Sky har stadig rettighederne til at vise det samme antal kampe som hidtil, men selskaberne må altså nu leve med, at Amazon streamer 20 kampe per sæson i de næste tre sæsoner.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS