Netcompanys André Rogaczewski blev 263 millioner kroner rigere torsdag: Børsnotering gik over stok og sten

Netcompanys børsintroduktion torsdag var en stor succes for selskabets ejere, som landede gevinster på trecifrede millionbeløb, og virksomhedens værdi steg med mere end to milliarder kroner. Netcompanys værdi er nu omkring 10 milliarder kroner.

Artikel top billede

Netcompanys første dag på fondsbørsen var en stor succes - særligt for de tre mænd bag selskabet, André Rogaczewski, Claus Jørgensen og Carsten Gomard, som endnu en gang kan smile hele vejen til banken.

It-leverandørens aktie åbnede i kurs 155 på den første dag på fondsbørsen, men aktien steg næsten 30 procent i løbet af dagen til en lukkekurs på 201.

Det betyder også, at selskabets direktør André Rogaczewski, der havde sat 1,7 millioner aktier til salg, blev 263 millioner kroner rigere.

Det samme blev driftsdirektør Claus Jørgensen, der solgte det samme antal aktier.

Den sidste stifter, Carsten Gomard, solgte omkring 880.000 aktier til en samlet værdi af 136 millioner kroner.

Selskabets majoritetsejer, FSN Capital, tjente næsten 1,4 milliarder på de 8,8 millioner aktier, som kapitalfonden havde udbudt.

Dermed kan André Rogaczewski, Claus Jørgensen og Carsten Gomard tilføje yderligere millioner til de mere end 500 millioner kroner, som de hver især har tjent på at sælge Netcompany tidligere.

Det kan du læse mere om her: Tredje gang de tre stiftere sælger Netcompany: Så meget har de scoret på at sælge selskabet

Tjente 76 millioner kroner på tre minutter

Åbningskursen var estimeret til at ligge mellem 135 og 165 kroner, og det blev opfyldt, da aktien åbnede i kurs 155, hvilket giver en værdiansættelse af selskabet på 7,75 milliarder kroner.

Men der gik ikke lang tid, før det blev meget bedre, for Netcompanys ejere.

Knap havde André Rogaczewski trykket på knappen, der markerede, at Netcompany nu er en børsnoteret virksomhed, før kursen steg næsten 20 procent til 185.

På bare tre minutter steg André Rogaczewskis aktiebeholdning dermed 76 millioner kroner i værdi, men den havde ikke toppet endnu.

Aktiemarkedet lukkede med en kurs på 201 på Netcompany-aktien, der dermed steg næsten 29,7 procent på den første handelsdag.

Dermed lader det ikke til, at markedet har tilsluttet sig kritikken fra flere steder, som er gået på, at Netcompany har været værdisat for højt.

Det kan du læse mere om her: Investorer sår tvivl om Netcompanys nye aktie: For dyr og usikker

Direktør har stadig aktier for mere end 500 millioner

At kursen steg fra 155 til 201 betyder, at værdien af Netcompany-ejernes tilbageværende aktier er steget yderligere.

André Rogaczewski, og Claus Jørgesen har stadig hver især 2,5 millioner aktier, som med torsdagens lukkekurs udgør en formue på lidt mere end 500 millioner kroner.

FSN Capital er stadig hovedaktionær med 10,3 millioner aktier, hvilket svarer til en værdi på mere end to milliarder kroner.

Virksomhedens markedsværdi steg i forhold til torsdagens lukkekurs dermed ogs 2,3 milliarder kroner til en værdi på lidt over 10 milliarder kroner.

Læs også: Netcompany brager frem som leverandør til det offentlige: Tredobler omsætningen og nærmer sig en halv milliard kroner årligt

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car