Det lytter Computerworld til: The Butterfly Effect - en podcast om hvordan en tysk nørd revolutionerede pornobranchen og ændrede verden for altid

Amazon har lavet en podcast, der handler om de ringe i vandet, det skabte, da en tysk internet-entreprenør pludselig gjorde frække film tilgængelige for alle.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Det er formodentligt de færreste mennesker, der har hørt om den tysk-belgiske internet-iværksætter Fabian Thylmann.

Men selvom han i dag lever en relativ tilbagetrukket tilværelse, er han langt fra nogen hr-hvem-som-helst.

Ifølge forfatteren og filmproducenten Jon Ronson har ”Fabian,” som han bare kalder ham, haft en uhørt stor indflydelse på den verden vi lever i.

For udover at være en selvbestaltet nørd, så er han også stifter af internet-konglomeratet Manwin (der i dag hedder MindGeek, red), der står bag nogle af internettets største gratis pornosider.

Her i blandt Pornhub, Youporn og RedTube.

Ringe i vandet

I podcasten The Butterfly Effect går Jon Ronson i Fabian Thylmanns fodspor, og undersøger de ringe i vanden, som den pludselig tilgængelighed af fri internetporno har skabt.

Først besøger vi en række pornostjerner, der i dag gennemgår de samme kvaler, som musikindustrien oplevede da Napster opstod.

I dag tjener de fleste musikere færre penge på musiksalget en tidligere, og i stedet må de hente en stor del af deres omsætning via koncerter, sponsorater og andre typer tiltag.

På samme måde har tilgængeligheden af gratis porno betydet, at efterspørgslen efter film og blade med stjernerne i branchen er faldet markant.

I stedet må de nu forsørge sig selv på nye kreative måder.

Vil have futtet frimærkerne af

Jon Ronson besøger blandt en række producenter af såkaldte ”customs.” En niche der gennem de seneste år er blevet en populær indtægskilde for nogle af branchens aktører.

"Customs" er skræddersyede videoer, som kunder med meget specifikke lyster - og en tilpas tyk tegnebog - kan bestille.

Eksempelvis får vi fortalt historien om en anonym nordmand, der har bestilt adskillige videoer, hvor letpåklædte kvinder sætter ild til dele af hans frimærkesamling.

Men vi får også fortalt historien om, hvordan der, nærmest synkront med fremvæksten af Fabian Thylmanns sider, er blevet registreret en pludselig og massiv epidemi af impotens hos unge mænd samtidig med, at den gennemsnitlige seksuelle debutalder er steget.

Den underliggende tese er, at virkeligheden har svært ved at konkurrere med de mange film, som Fabian Thylmann har været med til at gøre frit tilgængelige for unge mennesker over hele verden.

Podcasten er skabt af Amazons lydbogs-tjeneste Audible og er frit tilgængelig for alle. Den kan høres gratis via Amazon og Apples iTunes.

Computerworld har tidligere skrevet et portræt af Fabian Thylmann. Det kan du læse her:

Dette firma er en af verdens største båndbredde-slugere - og du har aldrig hørt om det

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS