Det lytter Computerworld til: The Butterfly Effect - en podcast om hvordan en tysk nørd revolutionerede pornobranchen og ændrede verden for altid

Amazon har lavet en podcast, der handler om de ringe i vandet, det skabte, da en tysk internet-entreprenør pludselig gjorde frække film tilgængelige for alle.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Det er formodentligt de færreste mennesker, der har hørt om den tysk-belgiske internet-iværksætter Fabian Thylmann.

Men selvom han i dag lever en relativ tilbagetrukket tilværelse, er han langt fra nogen hr-hvem-som-helst.

Ifølge forfatteren og filmproducenten Jon Ronson har ”Fabian,” som han bare kalder ham, haft en uhørt stor indflydelse på den verden vi lever i.

For udover at være en selvbestaltet nørd, så er han også stifter af internet-konglomeratet Manwin (der i dag hedder MindGeek, red), der står bag nogle af internettets største gratis pornosider.

Her i blandt Pornhub, Youporn og RedTube.

Ringe i vandet

I podcasten The Butterfly Effect går Jon Ronson i Fabian Thylmanns fodspor, og undersøger de ringe i vanden, som den pludselig tilgængelighed af fri internetporno har skabt.

Først besøger vi en række pornostjerner, der i dag gennemgår de samme kvaler, som musikindustrien oplevede da Napster opstod.

I dag tjener de fleste musikere færre penge på musiksalget en tidligere, og i stedet må de hente en stor del af deres omsætning via koncerter, sponsorater og andre typer tiltag.

På samme måde har tilgængeligheden af gratis porno betydet, at efterspørgslen efter film og blade med stjernerne i branchen er faldet markant.

I stedet må de nu forsørge sig selv på nye kreative måder.

Vil have futtet frimærkerne af

Jon Ronson besøger blandt en række producenter af såkaldte ”customs.” En niche der gennem de seneste år er blevet en populær indtægskilde for nogle af branchens aktører.

"Customs" er skræddersyede videoer, som kunder med meget specifikke lyster - og en tilpas tyk tegnebog - kan bestille.

Eksempelvis får vi fortalt historien om en anonym nordmand, der har bestilt adskillige videoer, hvor letpåklædte kvinder sætter ild til dele af hans frimærkesamling.

Men vi får også fortalt historien om, hvordan der, nærmest synkront med fremvæksten af Fabian Thylmanns sider, er blevet registreret en pludselig og massiv epidemi af impotens hos unge mænd samtidig med, at den gennemsnitlige seksuelle debutalder er steget.

Den underliggende tese er, at virkeligheden har svært ved at konkurrere med de mange film, som Fabian Thylmann har været med til at gøre frit tilgængelige for unge mennesker over hele verden.

Podcasten er skabt af Amazons lydbogs-tjeneste Audible og er frit tilgængelig for alle. Den kan høres gratis via Amazon og Apples iTunes.

Computerworld har tidligere skrevet et portræt af Fabian Thylmann. Det kan du læse her:

Dette firma er en af verdens største båndbredde-slugere - og du har aldrig hørt om det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S