Disse to selskaber sidder tungt på et servermarked i markant fremgang

Der er ild i det internationale servermarked i øjeblikket. I årets første kvartal gik det frem med 33,4 procent, og der er især to selskaber, som i øjeblikket dominerer markedet.

Artikel top billede

Dell EMC og Hewlett Packard Enterprise sidder tungt på det internationale servermarked

Det fremgår af en ny analyse fra it-analysehuset Gatner.

I årets første kvartal stod Dell EMC således for 21,5 procent af omsætningen på det internationale servermarked, hvilket er en fremgang på 2,5 procentpoint i forhold til samme kvartal sidste år.

Herefter kommer Hewlett Packard Enterprise, som på trods af en markedsandel, der er faldet med 4,2 procentpoint alligevel stod for 19,9 procent af omsætningen på markedet og oplevede en omsætningsfremgang på knap 10,4 procent.

Lenovo og IBM halser bagefter

På de følgende pladser finder vi Inspur Electronics, Lenovo og IBM, der må deles om mere beskedne markedsandele på henholdsvis 7,1 procent, 6,5 procent og 6,4 procent.

Ifølge analysen oplevede det samlede servermarked i årets første kvartal en fremgang i omsætningen på 33,4 procent samt en fremgang i antallet af solgte enheder på 17,3 procent.

Læs også: Dell EMC får ny topchef i Danmark: Bliver femte direktør for den danske Dell-forretning på syv år

Øgede investeringer fra små og store

Det er ifølge Gartner både store og mellemstore virksomheder, der i disse år øger deres investeringer.

”Både enterprise-virksomheder og mellemstore virksomheder er i øjeblikket i færd med at investere i både on-premise og co-location infrastruktur. Investeringerne skal understøtte udskiftninger af ældre server, men der er også tale om investeringer i fremtidig vækst,” siger Gartner-analytikeren Jeffrey Hewitt ifølge en pressemeddelelse.

Han påpeger desuden, at det er værd at bemærke, at de øgede investeringer finder sted samtidig med, at virksomhederne øger deres investeringer i public cloud-løsninger.

Den markante omsætningsfremgang skyldes ifølge Gartner blandt andet, at den gennemsnitlige salgspris for servere er steget på grund af stigende priser på DRAM.

Læs også: HPE i Danmark: Vi vinder frem på alle områder - selv om omsætningen samlet falder

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS