Disse to selskaber sidder tungt på et servermarked i markant fremgang

Der er ild i det internationale servermarked i øjeblikket. I årets første kvartal gik det frem med 33,4 procent, og der er især to selskaber, som i øjeblikket dominerer markedet.

Artikel top billede

Dell EMC og Hewlett Packard Enterprise sidder tungt på det internationale servermarked

Det fremgår af en ny analyse fra it-analysehuset Gatner.

I årets første kvartal stod Dell EMC således for 21,5 procent af omsætningen på det internationale servermarked, hvilket er en fremgang på 2,5 procentpoint i forhold til samme kvartal sidste år.

Herefter kommer Hewlett Packard Enterprise, som på trods af en markedsandel, der er faldet med 4,2 procentpoint alligevel stod for 19,9 procent af omsætningen på markedet og oplevede en omsætningsfremgang på knap 10,4 procent.

Lenovo og IBM halser bagefter

På de følgende pladser finder vi Inspur Electronics, Lenovo og IBM, der må deles om mere beskedne markedsandele på henholdsvis 7,1 procent, 6,5 procent og 6,4 procent.

Ifølge analysen oplevede det samlede servermarked i årets første kvartal en fremgang i omsætningen på 33,4 procent samt en fremgang i antallet af solgte enheder på 17,3 procent.

Læs også: Dell EMC får ny topchef i Danmark: Bliver femte direktør for den danske Dell-forretning på syv år

Øgede investeringer fra små og store

Det er ifølge Gartner både store og mellemstore virksomheder, der i disse år øger deres investeringer.

”Både enterprise-virksomheder og mellemstore virksomheder er i øjeblikket i færd med at investere i både on-premise og co-location infrastruktur. Investeringerne skal understøtte udskiftninger af ældre server, men der er også tale om investeringer i fremtidig vækst,” siger Gartner-analytikeren Jeffrey Hewitt ifølge en pressemeddelelse.

Han påpeger desuden, at det er værd at bemærke, at de øgede investeringer finder sted samtidig med, at virksomhederne øger deres investeringer i public cloud-løsninger.

Den markante omsætningsfremgang skyldes ifølge Gartner blandt andet, at den gennemsnitlige salgspris for servere er steget på grund af stigende priser på DRAM.

Læs også: HPE i Danmark: Vi vinder frem på alle områder - selv om omsætningen samlet falder

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job