Bitcoins voldsomme kursstigninger sidste år bygger på manipulation

Ny forskning fra et amerikansk universitet fastslår, at prismanipulation står bag omkring halvdelen af bitcoins vanvittige prisstigning sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Sidste års vilde kursstigninger på den digitale kryptovaluta bitcoin var i høj grad drevet af prismanipulation.

Sådan lyder den overraskende konklussion i et nyt studie fra Universitetet i Texas.

Bag undersøgelsen står professor John Griffin. Han mener at kunne se en række mønstre i handlerne, der efter hans mening tyder på, at det ikke er investorerne, der har trukket prisen op via efterspørgsel. Det skriver New York Times.

Læs mere om det her: Hackerangreb udhuler markedet for kryptovaluta med 291 milliarder

"Der var klart nogle enorme prisstigninger sidste år, og den her undersøgelse tyder på, at manipulation spillede en stor rolle i de stigninger," siger John Griffin til New York Times.

Priserne har i den seneste tid taget nogle gevaldige dyk, og offentliggørelsen af Griffin's undersøgelse hjælper ikke just på markedshumøret. Forleden faldt bitcoin med yderligere fem procent, så kursen nu er nede med 65 procent i forhold til sit højdepunkt i slutningen af sidste år.

Læs mere her: Investeringsgigant melder klart ud: Bitcoin er en boble og den eksploderer lige straks

Du kan læse hele rapporten HER.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S