Strid om TIA Technology koster investorer dyrt: Her er den store millionregning

DKA Capital og en række andre investorer må indkassere et samlet tab på et trecifret millionbeløb i forbindelse med salget af softwarevirksomheden TIA Technology i 2014 til EQT. Det har Voldgiftsretten besluttet.

Artikel top billede

Kapitalfonden DKA Capital og en række andre investorer har tabt det juridiske slagsmål om salget af softwarevirksomheden TIA Technology til køberen af virksomheden, kapitalfonden EQT.

Som følge af nederlaget i Voldgiftsretten kom IT Holding III A/S, som DKA Capital er hovedejer af, ud af 2017 med et underskud på 181 millioner.

Det skriver Børsen.

Lars Dybkjær, der var ledende partner i DKA Capital, bekræfter over for avisen, at størstedelen af det beløb skyldes den erstatning, som selskabet har skulle betale til EQT.

Kapitalfonden deler regningen med en række andre investorer.

"Men vi ser det som et afsluttet kapitel nu og er kommet videre fra det. Jeg har sagt flere gange, at jeg er uenig i udfaldet af sagen," siger Lars Dybkjær til Børsen.

EQT købte katten i sækken

For fire år siden købte EQT TIA Technology af DKA Capital for 500 millioner kroner.

Den pris bliver nu kraftigt barberet med rabatten på op imod 181 millioner kroner.

De to kapitalfonde har ligget i krig med hinanden, siden det op for EQT, at kapitalfonden havde købt katten i sækken.

Det skyldes, at Tia Technology i tiden op til handlen var noget af en guldkalv med stort potentiale.

Men allerede i det første regnskab efter overtagelsen, måtte Tia Technology lindkassere et stort fald i driftsresultatet, hvilket førte til, at overskuddet efter skat med et hug faldt fra 30 millioner kroner til fem millioner kroner.

Det betød, at EQT anlagde voldgiftssag imod DKA Capital, da kapitalfonden mente, at den tidligere ejere havde tilbageholdt vigtige oplysninger om selskabets faktiske tilstand, og at prisen derfor skulle have været meget lavere.

Det kan du læse mere om her: Kapitalfond dømt til at betale millionerstatning efter salg af softwarefirmaet Tia Technology: Køber blev snydt

Hvilke punkter, voldgiftssagen konkret handler om, er aldrig blevet offentliggjort, men er sagen er nu endt med en en trecifret millionrabat til EQT.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse