Strid om TIA Technology koster investorer dyrt: Her er den store millionregning

DKA Capital og en række andre investorer må indkassere et samlet tab på et trecifret millionbeløb i forbindelse med salget af softwarevirksomheden TIA Technology i 2014 til EQT. Det har Voldgiftsretten besluttet.

Artikel top billede

Kapitalfonden DKA Capital og en række andre investorer har tabt det juridiske slagsmål om salget af softwarevirksomheden TIA Technology til køberen af virksomheden, kapitalfonden EQT.

Som følge af nederlaget i Voldgiftsretten kom IT Holding III A/S, som DKA Capital er hovedejer af, ud af 2017 med et underskud på 181 millioner.

Det skriver Børsen.

Lars Dybkjær, der var ledende partner i DKA Capital, bekræfter over for avisen, at størstedelen af det beløb skyldes den erstatning, som selskabet har skulle betale til EQT.

Kapitalfonden deler regningen med en række andre investorer.

"Men vi ser det som et afsluttet kapitel nu og er kommet videre fra det. Jeg har sagt flere gange, at jeg er uenig i udfaldet af sagen," siger Lars Dybkjær til Børsen.

EQT købte katten i sækken

For fire år siden købte EQT TIA Technology af DKA Capital for 500 millioner kroner.

Den pris bliver nu kraftigt barberet med rabatten på op imod 181 millioner kroner.

De to kapitalfonde har ligget i krig med hinanden, siden det op for EQT, at kapitalfonden havde købt katten i sækken.

Det skyldes, at Tia Technology i tiden op til handlen var noget af en guldkalv med stort potentiale.

Men allerede i det første regnskab efter overtagelsen, måtte Tia Technology lindkassere et stort fald i driftsresultatet, hvilket førte til, at overskuddet efter skat med et hug faldt fra 30 millioner kroner til fem millioner kroner.

Det betød, at EQT anlagde voldgiftssag imod DKA Capital, da kapitalfonden mente, at den tidligere ejere havde tilbageholdt vigtige oplysninger om selskabets faktiske tilstand, og at prisen derfor skulle have været meget lavere.

Det kan du læse mere om her: Kapitalfond dømt til at betale millionerstatning efter salg af softwarefirmaet Tia Technology: Køber blev snydt

Hvilke punkter, voldgiftssagen konkret handler om, er aldrig blevet offentliggjort, men er sagen er nu endt med en en trecifret millionrabat til EQT.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS