Morgen-briefing: Energistyrelsen rykker ansøgningsfrist til bredbåndspuljen / Elon Musk: Vi er blevet ramt af sabotage / Apple får million-bøde for at 'bricke' iPhones

Energistyrelsen rykker ansøgningsfrist. Elon Musk: Vi er blevet ramt af sabotage. Apple får million-bøde for at 'bricke' iPhones. Ny TDC-formand åben for at skære ned for bestyrelsesposter. Gamle it-kæmper er gået i stå.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne tirsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Energistyrelsen rykker ansøgningsfrist til bredbåndspuljen

Energistyrelsen rykker ansøgningsfristen til den nye bredbåndspulje, lyder det fra styrelsen i denne pressemeddelelse.

Styrelsen åbner for ansøgninger til puljen 25. juni og ansøgningsfristen er nu 31. oktober.

Energistyrelsen er for tiden godt i gang med at afvikle en række informationsmøder for interesserede ansøgere.

Du kan læse mere om den nye ansøgningsrunde her: Ny bredbåndspulje på trapperne: Store ændringer på vej - slut med støtte til byområder i 35 kommuner.

Elon Musk: Vi er blevet ramt af sabotage

Tesla er blevet ramt af ‘omfattende og skadelig sabotage,’ skriver selskabets topchef, Elon Musk, i en mail til Teslas medarbejdere, skriver Reuters.

Ifølge direktøren er det en medarbejder, der har stået bag sabotagen, som blandt andet omfatter ændringer i koden i Teslas styresystemer og fremsendelse af emails med fortrolige selskabsoplysninger til tredjepart.

Elon Musk blev informeret om sabotagen i weekenden.

“Det fulde omfang af hans [den pågældende medarbejder, red] handlinger står endnu ikke klart, men det, som han allerede har indrømmet, er ret slemt. Hans begrundelse har været, at han ikke har fået en forfremmelse, som han ønskede,” skriver Elon Musk.

Musk skriver endvidere, at alle ‘ved, at en lang liste af virksomheder ønsker, at Tesla dør’ - blandt andet olie- og gas-leverandører.

Apple får million-bøde for at 'bricke' iPhones

En australsk domstol har tildelt Apple en bøde på ni millioner australske dollar for at have udsendt en softwareopdatering, som har blokeret iPhones med skærme, som er blevet monteret af tredjeparts-leverandører.

Sagen er blevet anlagt af det australske forbrugerråd, Australian Competitor and Consumer Commission (ACCC) med påstand om, at hundredevis af australske iPhones og iPads efter opdateringen ikke kunne åbnes.

Apple har anvendt en metode, der kaldes for ‘bricking,’ lyder det.

Ny TDC-formand åben for at skære ned for bestyrelsesposter

TDC’s nye bestyrelsesformand, Bert Nordberg, er åben for at skære ned for sine mange bestyrelsesposter, skriver Børsen.

Bert Nordberg er også bestyrelsesformand for Vestas samt bestyrelsesmedlem i store selskaber som Electrolux, Saab og Skandinaviska Cellulosa.

Han siger til avisen, at han ingen planer har om at forlade Vestas.

“Jeg vil dog diskutere med ledelserne i de øvrige virsomheder, jeg er i, hvordan de ser på det. At være formand er en meget stor forskel til at være bestyrelsesmedlem,” siger han.

Gamle it-kæmper er gået i stå

De gamle kæmper fra it-branchen er gået i stå, men de ‘nye, frække drenge vinder,” skriver Finans.

Ifølge avisen er væksten hos IBM, KMD, DXC (det tidligere CSC) og NNIT enten næsten væk eller negativ, mens selskaber som Netcompany stormer frem.

“Der er ingen tvivl om, at de store, klassiske selskaber har haft svært ved at ændre deres forretningsmodel. De har været afhængige af store outsourcing-kontrakter, som kunderne gradvist ikke har ønsket at forny. Og så er deres kerneforretning begyndt at bløde,” siger IDC-analytiker Anders Elbak til avisen.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S