Apple Pay kan være ulovlig i Norge - blokerer for andre betalingsløsninger

Apple Pay blev lanceret i Norge for få dage siden. Nu rejser diskussionen sig om, hvorvidt løsningen overhovedet er lovlig på det norske marked, hvor seks ud af 10 smartphones er iPhones.

Artikel top billede

Apple Pay blev introduceret på det norske marked for få dage siden, men det kan hurtigt vise sig, at løsningen faktisk er ulovlig.

Ifølge norske Dagens Næringsliv blokerer Apple Pay nemlig for, at iPhones kan anvende andre apps med kontaktløs betaling.

“En talsperson for Apple bekræfter overfor DN [Dagens Næringsliv, red], at selskabet har låst tilgangen til NFC-antennen for alle andre app-udviklere end dem selv. Det betyder i praksis, at Apple forhindrer alle andre betalingsapps, som vil anvende NFC, i at fungere på iPhone,” skriver den norske avis.

Det norske Konkurransetilsynet har endnu ikke kigget nærmere på den konkrete problematik og af Apples markedsposition i Norge.

Men tilsynet siger til Dagens Næringsliv, at en ‘blokering af NFC-antennen kan være et brud’ på norsk konkurrence-lovgivning om misbrug af dominerende markedsposition.

Omkring 60 procent af alle smartphones i Norge er iPhones.

Apple Pay har været tilgængelig herhjemme siden efteråret i fjor.

Forbrugerrådet Tænk anmeldte i november 2017 Apple til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, fordi løsningen kun understøtter de gebyrtunge Visa og Mastercard, men ikke det danske Dankort.

Forbrugerrådet Tænk bad ifølge DR dengang også Konkurrencestyrrelsen om at undersøge de begrænsninger, som Apple har lagt ned over adgangen til iPhonens NFC-chip.

Her er Apple Pay den eneste betalingsløsning, der har adgang til NFC-chippens, men konkurrerende betalingsløsnigner er tvunget til at gøre brug af betalinger via eksempelvis bluetooth eller QR-koder.

Det kan du læse mere om her: Forbrugerrådet anmelder Apple Pay til Konkurrencestyrrelsen.

Læs også:

Mobilbetalinger stormer frem i nethandlen: Kan øge konverteringen markant - men der er én stor ulempe

Alle jubler over Apple Pay: Men der kan være en grim ekstraregning på vej

Nye EU-regler kan blive revolution på betalingsområdet: Lavere priser og ophævelse af bank-monopol på vej

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura