Facebook har tjent mere end 630 milliarder kroner på købet af Instagram

It-giganten Facebook ser ud til at fået prisen på det sociale medie Instagram 100 gange igen siden købet i 2012. Dermed har Mark Zuckerberg tjent mere end 100 milliarder dollars på opkøbet.

Artikel top billede

Foto: unsplash.com

Det var en særdeles god investering da Facebook i 2012 købte det sociale medie Instagram for en millard dollars.

Instagram har nemlig en anslået værdi i dag på 100 milliarder dollars, eller hvad der svarer til mere end 630 milliarder kroner.

Det viser data, som Bloomberg har analyseret.

Dermed har Facebook altså fået sin investering mere end 100 gange igen siden 2012, hvor it-giganten opkøbte Instagram.

Læs også: Kina skruer ned for censuren og åbner for Facebook, Twitter og Youtube for at tiltrække flere turister

Står for 10 procent af det samlet resultatet

Ifølge Bloomberg nåede Instagram tidligere på måneden én milliard aktive brugere.

Billedplatformen var samtidig ansvarlig for mere end 10 procent af Facebooks samlede resultat sidste år.

Læs også: Facebook indrømmer at have misbrugt 3,5 milliarder Instagram-billeder

Det amerikanske erhvervsmedie anslår, at Instagram kommer til at tjene 10 milliarder dollars, eller hvad der svarer til cirka 63 milliarder kroner til facebook alene i løbet af de næste 12 måneder.

Ny funktion skal udfordre Youtube

Instagram bliver aktivt brugt af Facebook til at tage kampen op mod Google.

Senest lancerede Instagram en ny funktion, der giver brugerne mulighed for at uploade videoer på op til en times varighed.

Den nye funktion skal nemlig udfordre Google-ejede Youtube i kampen om de unge brugere.

“Teenagere ser 40 procent mindre fjernsyn i dag end de gjorde for fem år siden. Tiden er inde til, at video rykker fremad og udvikler sig,” sagde Instagram-chef Kevin Systrom i sidste uge til Reuters.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse