Dansk Erhverv retter skarp kritik mod EU's privacy-forordning: "Vi risikerer at ende med en model, der rammer de mindre og mellemstore virksomheder unødvendigt hårdt"

Interview: EU's nye ePrivacy-forordning, der skal erstatte den nuværende 'cookie-lov', er på trapperne. Den skulle egentlig også have været lanceret 25. maj 2018, men forhandlingerne er fortsat i gang. Dansk Erhverv retter en skarp kritik af forordningen, som den mener, kan medføre store økonomiske byrder for danske virksomheder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor du bør følge udviklingen omkring ePrivacy tæt
  • De byrder det kan medføre for virksomheder
  • Dansk Erhvervs holdning til EU's digitale reguleringer
1.261
6:30 min
Der er sikkert mange, der har set frem til en velfortjent sommerferie oven på en lang periode med forberedelser til den store GDPR-dag for nu over en måned siden.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S