Dansk Erhverv retter skarp kritik mod EU's privacy-forordning: "Vi risikerer at ende med en model, der rammer de mindre og mellemstore virksomheder unødvendigt hårdt"

Interview: EU's nye ePrivacy-forordning, der skal erstatte den nuværende 'cookie-lov', er på trapperne. Den skulle egentlig også have været lanceret 25. maj 2018, men forhandlingerne er fortsat i gang. Dansk Erhverv retter en skarp kritik af forordningen, som den mener, kan medføre store økonomiske byrder for danske virksomheder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor du bør følge udviklingen omkring ePrivacy tæt
  • De byrder det kan medføre for virksomheder
  • Dansk Erhvervs holdning til EU's digitale reguleringer
1.261
6:30 min
Der er sikkert mange, der har set frem til en velfortjent sommerferie oven på en lang periode med forberedelser til den store GDPR-dag for nu over en måned siden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job