Norge køber Sundhedsplatformen til ni sygehuse - betaler 2,8 milliarder kroner til amerikanske Epic

Efter stor kritik fra de danske statsrevisorer køber Norge nu Sundhedsplatformen af den amerikanske leverandør Epic. Systemet skal bruges på ni norske sygehuse.

Artikel top billede

På trods af stor kritik fra Rigsrevisionen, der kalder implementeringen uprofessionel, har vores norske naboer nu købt Sundhedsplatformen af samme leverendør som Danmark.

Det skriver det norske medie digi.no.

Det er det norske svar på en af de danske regioner, nemlig Helse Midt-Norge, der er ved at købe Sundhedsplatformen af leverendøren Epic.

Læs også: Region indrømmer fejl med Sundhedsplatformen: ”Det er selvfølgelig vores ansvar”

“Selvom Epic oplever problemer i Danmark, er det lidt for let bare at skyde ansvaret for problemerne i København over på leverandøren,” siger Nard Schreurs, der er ansvarlig for indkøbet, til det norske medie.

Prisen for systemet bliver ifølge Digi.no 2,8 milliarder kroner. Det skal implementeres i 84 kommuner på i alt ni sygehuse.

Stærkt kritiseret herhjemme

Sundhedsplatformen har været stærkt kritiseret herhjemme. Senest af rigsreveisionen, der har kaldt implementeringen uprofessionel og kritisabel.

Læs også: Rigsrevisionen fælder hård dom over Sundhedsplatformen: Det har været uprofessionelt og kritisabelt

Senest har problematikken omkring Sundhedsplatformen fået Danske Regioner til at overveje et regionalt it-råd, der skal gennemgå fremtidige regionale it-projekter.

Det kan du læse mere om her: Efter massiv kritik af Sundhedsplatformen: Nu overvejer Danske Regioner nyt it-råd

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS