Norge køber Sundhedsplatformen til ni sygehuse - betaler 2,8 milliarder kroner til amerikanske Epic

Efter stor kritik fra de danske statsrevisorer køber Norge nu Sundhedsplatformen af den amerikanske leverandør Epic. Systemet skal bruges på ni norske sygehuse.

Artikel top billede

På trods af stor kritik fra Rigsrevisionen, der kalder implementeringen uprofessionel, har vores norske naboer nu købt Sundhedsplatformen af samme leverendør som Danmark.

Det skriver det norske medie digi.no.

Det er det norske svar på en af de danske regioner, nemlig Helse Midt-Norge, der er ved at købe Sundhedsplatformen af leverendøren Epic.

Læs også: Region indrømmer fejl med Sundhedsplatformen: ”Det er selvfølgelig vores ansvar”

“Selvom Epic oplever problemer i Danmark, er det lidt for let bare at skyde ansvaret for problemerne i København over på leverandøren,” siger Nard Schreurs, der er ansvarlig for indkøbet, til det norske medie.

Prisen for systemet bliver ifølge Digi.no 2,8 milliarder kroner. Det skal implementeres i 84 kommuner på i alt ni sygehuse.

Stærkt kritiseret herhjemme

Sundhedsplatformen har været stærkt kritiseret herhjemme. Senest af rigsreveisionen, der har kaldt implementeringen uprofessionel og kritisabel.

Læs også: Rigsrevisionen fælder hård dom over Sundhedsplatformen: Det har været uprofessionelt og kritisabelt

Senest har problematikken omkring Sundhedsplatformen fået Danske Regioner til at overveje et regionalt it-råd, der skal gennemgå fremtidige regionale it-projekter.

Det kan du læse mere om her: Efter massiv kritik af Sundhedsplatformen: Nu overvejer Danske Regioner nyt it-råd

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos