It-iværksætteren Stine Schulz henter 14 millioner kroner i venturekapital: Spil er vejen frem

En investorgruppe har investeret 14 millioner kroner i den danske e-læringsvirksomhed Learningbank.

Artikel top billede

(Foto: Ricky John Molloy WWW.RIcKYMOLLO)

Det danske iværksætter-firma Learningbank har hentet 14 millioner kroner i ny venturekapital.

Bag investeringen står investeringsselskaberne Inter-Invest, Zobito og Roosgruppen, mens Vækstfonden har bidrager med et lån

Learningbank har specialisteret sig i at udvikle digitale læringsspil til virksomheder.

Virksomheden har for nylig udviklet et GDPR-spil, som virksomheder kan bruge, når personalet skal lære reglerne i den nye persondata-forordning.

Derudover har Learningbank også udviklet spil til en lang række andre specifikke situationer. Eksempelvis spil som introducerer ny-ansatte til virksomhedens historie og kultur.

”Når det gælder GDPR kommer 80 procent af alle fejl til at skyldes menneskelige fejl. Vi kan simpelthen ikke forvente, at vi kan minimere dem ved at få folk til at læse en lovtekst på 250 sider,” siger Stine Schulz, stifter og administrerende direktør for Learningbank, til Computerworld

Læs også: Trods masser af ny teknologi bliver danske studerende undervist efter principper, der er flere tusinde år gamle

Skal rekruttere flere medarbejdere

I dag har Learningbank lige knap 35 medarbejdere, men det er planen at investeringen skal bruge til at rekruttere endnu flere medarbejdere.

”Indtil nu har vi haft mest haft fokus på danske virksomheder, men vi har en drøm om at få toptunet organisation, så vi kan komme udenfor landets grænser. Derfor skal vi både have ansat flere medarbejdere og udviklet endnu flere læringsspil,” siger hun.

Learningbank har endnu ikke har lagt sig fast på, hvilke markeder, der bliver de første, som virksomheden går ind på. Stine Schulz vurderer dog, at de nordiske markeder vil være et oplagt sted at starte.

Læs også: Danske Pleo lander kapitalindskud på mere end 100 millioner kroner: "Vi har aldrig haft en ambition om at bygge en lille bolsjebutik, der skulle tjene en lille smule penge"

Spil bliver tilpasset virksomheder

Learningbanks spil bliver tilpasset den enkelte virksomheds historie, værdier og den sproglige tone, der anvendes i virksomheden.

Herefter får alle medarbejder digital adgang til spillene, som de herefter kan spille på deres computer, smartphone eller tablet.

I dag tæller Learningbanks kunder store virksomhederne som McDonalds, Novo Nordisk og Danske Bank.

”Hvert spil tager knap 20 minutter, og medarbejderen skal gennemføre spillet for at bestå,” fortæller Stine Schulz.

Det er ikke første gang, at Stine Schulz beskæftiger sig med udvikling af spil. Før hun stiftede Learningbank udviklede hun et festspil ved navn Pukemaster.

”Jeg har altid troet rigtigt meget på, at vi lærer gennem leg og ved at bruge vores viden i dagligdagen,” siger hun og tilføjer:

”Derimod tror jeg ikke en skid på at det er særligt værdifuldt at trække folk væk i flere timer eller dage for at lære.”

Læs også: Danske Ida Tin har fået 220 millioner kroner i kapital til at bygge en menstruations-app

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S