Rekord-mange stormer mod IT-Universitetet: To særlige uddannelser er populære blandt de unge

IT-Universitet sætter for andet år i træk ansøgerrekord med 11 procent flere ansøgere i år end 2017. Samlet søgte tæt på 800 ansøgere IT-Universitet som førsteprioritet. Især to uddannelser tiltrak de unge.

Artikel top billede

I går, torsdag 5. juli, lød gongonen til at søge ind på landets videregående uddannelser.

På IT-Universitet var der igen i år en lang kø af håbefulde ansøgere. Universitet satte for andet år i træk ansøgerrekord med 11 procent flere ansøgere i år end 2017. Samlet søgte tæt på 800 ansøgere IT-Universitet som førsteprioritet.

”Det er enormt positivt, at de unge har fået øjnene op for it-uddannelserne. Der er behov for digitale kompetencer i alle brancher, så de kommende kandidater får en uddannelse med gode fremtidsudsigter,” siger Lene Rehder, der er studiechef hos IT-Universitet, i en pressemeddelelse.

Det er gode nyheder for de hungrende virksomheder, som iføge IT-Branchen for tiden oplever "store udfordringer med at rekruttere it-specialister", et behov som brancheorganisationen vurderer ikke tager af foreløbigt.

Læs også: Ny lønstatistik: Disse danske it-uddannelser giver den bedste løn

Disse uddannelser er der især rift om

I år har der især været to uddannelse på IT-Universitet, som de unge ansøgere har valgt mere end andet.

Det drejer sig om softwareudvikling og Data Science, som i år var de to mest populære uddannelser med henholdsvis 310 og 185 førsteprioritetsansøgere.

Den store tilstrømning mod IT-Universitet betyder samtidig, at universitet, på trods af den store mangle på it-kompetencer, igen i år kan må afvise nogle af ansøgerne.

"Det er ærgerligt, at vi på trods af, at arbejdsgiverne skriger på flere softwareudviklere og data scientists, må afvise mange velkvalificerede ansøgere til disse uddannelser, fordi der mangler midler til at oprette flere studiepladser," siger Lene Rehder.

Erhvervsstyrelsen forudser, at der i 2030 vil mangle 19.000 it-specialister i Danmark.

Lene Rehder glæder sig dog også over, at IT-Universitet har oplevet en fremgang i interessen fra kvindelige ansøgere, som her i år kom op på 28 procent ud af de samlede ansøgere.

Læs også: Flere danske it-specialister på vej: Ny 'teknologi-pagt' skal få tusindvis af unge til at vælge it-uddannelser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura