Rekord-mange stormer mod IT-Universitetet: To særlige uddannelser er populære blandt de unge

IT-Universitet sætter for andet år i træk ansøgerrekord med 11 procent flere ansøgere i år end 2017. Samlet søgte tæt på 800 ansøgere IT-Universitet som førsteprioritet. Især to uddannelser tiltrak de unge.

Artikel top billede

I går, torsdag 5. juli, lød gongonen til at søge ind på landets videregående uddannelser.

På IT-Universitet var der igen i år en lang kø af håbefulde ansøgere. Universitet satte for andet år i træk ansøgerrekord med 11 procent flere ansøgere i år end 2017. Samlet søgte tæt på 800 ansøgere IT-Universitet som førsteprioritet.

”Det er enormt positivt, at de unge har fået øjnene op for it-uddannelserne. Der er behov for digitale kompetencer i alle brancher, så de kommende kandidater får en uddannelse med gode fremtidsudsigter,” siger Lene Rehder, der er studiechef hos IT-Universitet, i en pressemeddelelse.

Det er gode nyheder for de hungrende virksomheder, som iføge IT-Branchen for tiden oplever "store udfordringer med at rekruttere it-specialister", et behov som brancheorganisationen vurderer ikke tager af foreløbigt.

Læs også: Ny lønstatistik: Disse danske it-uddannelser giver den bedste løn

Disse uddannelser er der især rift om

I år har der især været to uddannelse på IT-Universitet, som de unge ansøgere har valgt mere end andet.

Det drejer sig om softwareudvikling og Data Science, som i år var de to mest populære uddannelser med henholdsvis 310 og 185 førsteprioritetsansøgere.

Den store tilstrømning mod IT-Universitet betyder samtidig, at universitet, på trods af den store mangle på it-kompetencer, igen i år kan må afvise nogle af ansøgerne.

"Det er ærgerligt, at vi på trods af, at arbejdsgiverne skriger på flere softwareudviklere og data scientists, må afvise mange velkvalificerede ansøgere til disse uddannelser, fordi der mangler midler til at oprette flere studiepladser," siger Lene Rehder.

Erhvervsstyrelsen forudser, at der i 2030 vil mangle 19.000 it-specialister i Danmark.

Lene Rehder glæder sig dog også over, at IT-Universitet har oplevet en fremgang i interessen fra kvindelige ansøgere, som her i år kom op på 28 procent ud af de samlede ansøgere.

Læs også: Flere danske it-specialister på vej: Ny 'teknologi-pagt' skal få tusindvis af unge til at vælge it-uddannelser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S