Dansk milliardvirksomhed fortsætter vild opkøbsstime: Årets tredje opkøb skal styrke positionen på det sydeuropæiske marked endnu mere

EET Europarts køber JANIPOS, der står stærk i Sydeuropa. Det er det tredje opkøb bare i år, og det er helt bevidst, understreger EETs danske direktør. "Vi har tidligere haft stor succes med at gennemføre opkøb. Og det her er det tredje strategiske opkøb i år."

Artikel top billede

Tre på stribe.

Det er en klassisk vending, hvis nogle har succes med noget igen og igen. Og det får vi nu at se, om den danske milliarddistributør EET Europarts fortsat kan leve op til.

Virksomheden er nemlig på opkøb igen. Denne gang køber danskerne virksomheden JANIPOS, og det er det tredje opkøb på stribe bare i år. Men virksomheden har købt sig vej fremad i mange år. Således er det i løbet af de seneste to årtier blevet til flere end 45 opkøb. Og det er stadigvæk nøgleværktøjet i vækstplanen, siger direktør Søren Drewsen.

"Vi har tidligere haft meget stor succes med at gennemføre opkøb og det her er det tredje strategiske opkøb i år," siger han.

Læs mere om EET her: Topchef i den danske kæmpeforretning EET Europarts trækker sig efter 20 år ved roret

Han mener, at metoden virker godt for virksomheden, der er blandt Europas ledende ditributører af blandt andet dele til servere og printere.

"Vi har bevist vores evne til at udvikle og vækste forretningen med vores ekspertise, forretningsmodel og store netværk af distributører. Med opkøbet af JANIPOS har vi fokus på SMV'erne, og vi styrker vores position indenfor Point of Sale," siger han videre.

Læs mere her: Danske EET køber stort fransk it-selskab og henter ny direktør: Opruster massivt på AV

EET er indtil videre til stede i 25 lande, og med opkøbet af JANIPOS bliver den danske virksomhed styrket i den sydlige del af Europa, hvor de JANIPOS har haft fokus på særligt Frankrig og Spanien.

Læs mere om EET her: Tag med bag kulisserne hos EET: Sådan tjener 44 robotter en investering på 24 millioner kroner hjem på få år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune