Margrethe Vestager på vej med rekordbøde til Google for misbrug af Android

Margrethe Vestager lægger op til endnu et slagsmål med Google. Denne gang kan udfaldet blive den hidtil største bøde til den internationale tech-gigant.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Google kan se frem til at modtaget endnu en milliardbøde fra EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager.

Og denne gang kan der være tale om en rekordbøde, som dermed kommer til at overstige bøden på 2,4 milliarder euro, svarende til 18 milliarder kroner, som EU tildelte Google i 2017 for at skævvride søgeresulter.

Det skriver Washington Post.

Google står til at modtage rekordbøden for at blokere for konkurrenternes adgang til mobilmarkedet gennem styresystemet Androids dominerende markedsposition.

Det kan du læse mere om her: EU-Kommissionen truer Google med milliardbøde: Android er konkurrenceforvridende

Flere sanktioner

Det forventes ifølge Washington Post at Margrethe Vestager vil forbyde Google at indgå aftaler med enhedsproducenterne.

Det betyder, at Googles tjenester kun må benyttes gennem Android-systemet.

Der spekuleres desuden i, at EU vil pådutte Google at gøre det lettere for brugerne at skifte til andre tjenester end Googles egne på deres enheder.

Det betyder i praksis, at forbrugerne eksempelvis skal have lettere ved at vælge en anden søgefunktion.

Hverken EU eller Google har ønsket at kommentere sagen over for Washington Post.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S