Margrethe Vestager på vej med rekordbøde til Google for misbrug af Android

Margrethe Vestager lægger op til endnu et slagsmål med Google. Denne gang kan udfaldet blive den hidtil største bøde til den internationale tech-gigant.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Google kan se frem til at modtaget endnu en milliardbøde fra EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager.

Og denne gang kan der være tale om en rekordbøde, som dermed kommer til at overstige bøden på 2,4 milliarder euro, svarende til 18 milliarder kroner, som EU tildelte Google i 2017 for at skævvride søgeresulter.

Det skriver Washington Post.

Google står til at modtage rekordbøden for at blokere for konkurrenternes adgang til mobilmarkedet gennem styresystemet Androids dominerende markedsposition.

Det kan du læse mere om her: EU-Kommissionen truer Google med milliardbøde: Android er konkurrenceforvridende

Flere sanktioner

Det forventes ifølge Washington Post at Margrethe Vestager vil forbyde Google at indgå aftaler med enhedsproducenterne.

Det betyder, at Googles tjenester kun må benyttes gennem Android-systemet.

Der spekuleres desuden i, at EU vil pådutte Google at gøre det lettere for brugerne at skifte til andre tjenester end Googles egne på deres enheder.

Det betyder i praksis, at forbrugerne eksempelvis skal have lettere ved at vælge en anden søgefunktion.

Hverken EU eller Google har ønsket at kommentere sagen over for Washington Post.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS