Amerikansk chip-kæmpe på vej til at købe CA Technologies for 120 milliarder kroner

Den amerikanske software-gigant CA Technologies på vej til at få ny ejer, som vil lægge 18,9 milliarder dollar på bordet for selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chipkæmpe Broadcom er på vej til at overtage softwareselskabet CA Technologies.

Pris: 18,9 milliarder dollar - eller omkring 120 milliarder kroner.

De to selskaber har underskrevet købsaftalen, men der venter fortsat myndighedsgodkendelser, hvilket kan blive en udfordring i det nuværende politiske miljø.

Med købet rykker Broadcom med et slag langt ud over sin kerneforretning, som er produktion af chip og processorer.

Det er blot fire måneder siden, at den amerikanske præsident, Donald Trump, til nogen overraskelse blokerede for Broadcoms fjendtlige overtagelsesforsøg af konkurrenten Qualcomm.

Det kan du læse mere om her: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm.

Efterfølgende har Broadcom flyttet sit hovedkvarter fra Singapore til USA for at undgå at løbe ind i beskyldninger om, at det tjener kinesiske interesser.

Broadcoms chip anvendes i dag i smartphones, computere og forskellige former for netværksudstyr, mens CA er specialiseret i software til ikke mindst mainframes.

Broadcoms aktiekurs dykkede med syv procent umiddelbart efter, at de to selskaber løftede sløret for planerne.

Det viser, at analytikerne har svært ved at de langsigtede synergimuligheder i at fusionere de to ret forskelligtartede kæmper.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S