Amerikansk chip-kæmpe på vej til at købe CA Technologies for 120 milliarder kroner

Den amerikanske software-gigant CA Technologies på vej til at få ny ejer, som vil lægge 18,9 milliarder dollar på bordet for selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chipkæmpe Broadcom er på vej til at overtage softwareselskabet CA Technologies.

Pris: 18,9 milliarder dollar - eller omkring 120 milliarder kroner.

De to selskaber har underskrevet købsaftalen, men der venter fortsat myndighedsgodkendelser, hvilket kan blive en udfordring i det nuværende politiske miljø.

Med købet rykker Broadcom med et slag langt ud over sin kerneforretning, som er produktion af chip og processorer.

Det er blot fire måneder siden, at den amerikanske præsident, Donald Trump, til nogen overraskelse blokerede for Broadcoms fjendtlige overtagelsesforsøg af konkurrenten Qualcomm.

Det kan du læse mere om her: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm.

Efterfølgende har Broadcom flyttet sit hovedkvarter fra Singapore til USA for at undgå at løbe ind i beskyldninger om, at det tjener kinesiske interesser.

Broadcoms chip anvendes i dag i smartphones, computere og forskellige former for netværksudstyr, mens CA er specialiseret i software til ikke mindst mainframes.

Broadcoms aktiekurs dykkede med syv procent umiddelbart efter, at de to selskaber løftede sløret for planerne.

Det viser, at analytikerne har svært ved at de langsigtede synergimuligheder i at fusionere de to ret forskelligtartede kæmper.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S