Amerikansk chip-kæmpe på vej til at købe CA Technologies for 120 milliarder kroner

Den amerikanske software-gigant CA Technologies på vej til at få ny ejer, som vil lægge 18,9 milliarder dollar på bordet for selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chipkæmpe Broadcom er på vej til at overtage softwareselskabet CA Technologies.

Pris: 18,9 milliarder dollar - eller omkring 120 milliarder kroner.

De to selskaber har underskrevet købsaftalen, men der venter fortsat myndighedsgodkendelser, hvilket kan blive en udfordring i det nuværende politiske miljø.

Med købet rykker Broadcom med et slag langt ud over sin kerneforretning, som er produktion af chip og processorer.

Det er blot fire måneder siden, at den amerikanske præsident, Donald Trump, til nogen overraskelse blokerede for Broadcoms fjendtlige overtagelsesforsøg af konkurrenten Qualcomm.

Det kan du læse mere om her: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm.

Efterfølgende har Broadcom flyttet sit hovedkvarter fra Singapore til USA for at undgå at løbe ind i beskyldninger om, at det tjener kinesiske interesser.

Broadcoms chip anvendes i dag i smartphones, computere og forskellige former for netværksudstyr, mens CA er specialiseret i software til ikke mindst mainframes.

Broadcoms aktiekurs dykkede med syv procent umiddelbart efter, at de to selskaber løftede sløret for planerne.

Det viser, at analytikerne har svært ved at de langsigtede synergimuligheder i at fusionere de to ret forskelligtartede kæmper.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos