Amerikansk chip-kæmpe på vej til at købe CA Technologies for 120 milliarder kroner

Den amerikanske software-gigant CA Technologies på vej til at få ny ejer, som vil lægge 18,9 milliarder dollar på bordet for selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chipkæmpe Broadcom er på vej til at overtage softwareselskabet CA Technologies.

Pris: 18,9 milliarder dollar - eller omkring 120 milliarder kroner.

De to selskaber har underskrevet købsaftalen, men der venter fortsat myndighedsgodkendelser, hvilket kan blive en udfordring i det nuværende politiske miljø.

Med købet rykker Broadcom med et slag langt ud over sin kerneforretning, som er produktion af chip og processorer.

Det er blot fire måneder siden, at den amerikanske præsident, Donald Trump, til nogen overraskelse blokerede for Broadcoms fjendtlige overtagelsesforsøg af konkurrenten Qualcomm.

Det kan du læse mere om her: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm.

Efterfølgende har Broadcom flyttet sit hovedkvarter fra Singapore til USA for at undgå at løbe ind i beskyldninger om, at det tjener kinesiske interesser.

Broadcoms chip anvendes i dag i smartphones, computere og forskellige former for netværksudstyr, mens CA er specialiseret i software til ikke mindst mainframes.

Broadcoms aktiekurs dykkede med syv procent umiddelbart efter, at de to selskaber løftede sløret for planerne.

Det viser, at analytikerne har svært ved at de langsigtede synergimuligheder i at fusionere de to ret forskelligtartede kæmper.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job