Amerikansk chip-kæmpe på vej til at købe CA Technologies for 120 milliarder kroner

Den amerikanske software-gigant CA Technologies på vej til at få ny ejer, som vil lægge 18,9 milliarder dollar på bordet for selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chipkæmpe Broadcom er på vej til at overtage softwareselskabet CA Technologies.

Pris: 18,9 milliarder dollar - eller omkring 120 milliarder kroner.

De to selskaber har underskrevet købsaftalen, men der venter fortsat myndighedsgodkendelser, hvilket kan blive en udfordring i det nuværende politiske miljø.

Med købet rykker Broadcom med et slag langt ud over sin kerneforretning, som er produktion af chip og processorer.

Det er blot fire måneder siden, at den amerikanske præsident, Donald Trump, til nogen overraskelse blokerede for Broadcoms fjendtlige overtagelsesforsøg af konkurrenten Qualcomm.

Det kan du læse mere om her: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm.

Efterfølgende har Broadcom flyttet sit hovedkvarter fra Singapore til USA for at undgå at løbe ind i beskyldninger om, at det tjener kinesiske interesser.

Broadcoms chip anvendes i dag i smartphones, computere og forskellige former for netværksudstyr, mens CA er specialiseret i software til ikke mindst mainframes.

Broadcoms aktiekurs dykkede med syv procent umiddelbart efter, at de to selskaber løftede sløret for planerne.

Det viser, at analytikerne har svært ved at de langsigtede synergimuligheder i at fusionere de to ret forskelligtartede kæmper.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest