USA ophæver forbud: Presset kinesisk mobilgigant må igen købe ind hos amerikanske leverandører

Den kinesiske mobilgigant ZTE kan igen købe amerikanske komponenter. Det sker efter næsten tre måneders handelsforbud, der har kostet mobilproducenten dyrt.

Artikel top billede

Endelig kan Kinas næststørste mobilproducent ZTE ånde lettet op.

Efter næsten tre måneders tovtrækkeri og en regning på omkring 20 milliarder kroner, har det amerikanske handelsministerium nu godkendt en aftale, der betyder, at ZTE igen må købe amerikanske komponenter.

I forbindelse med at handelsforbuddet, der oprindeligt skulle vare i syv år, løftes, skal ZTE deponere 400 millioner dollar, hvilket svarer til mere end 2,5 milliarder kroner, på en spærret konto i en amerikansk bank.

Måtte suspendere produktion

Baggrunden for handelsforbuddet er, at ZTE i fjor indvilgede i at betale 890 millioner dollar i bøde for ulovligt at have solgt amerikansk producerede produkter til Iran, der var under international handelsembargo.

Derudover blev ZTE pålagt at fyre fire ledende medarbejdere og derudover indføre sanktioner over for yderligere 35 højtstående medarbejdere, som følge af overtrædelsen.

ZTE fyrede de fire topchefer, men valgte ikke at straffe de 35 øvrige medarbejdere.

Det fik den konsekvens, at USA valgte at sætte en stopper for al handel med det kinesiske selskab, og det ramte ZTE hårdt.

Handelsforbuddet medførte, at ZTE måtte suspendere sin produktion i en periode.

Det kan du læse mere om her: Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Senattet nedstemte redningsplan

Da det stod klart, hvor hårdt sanktionerne ramte ZTE, der selv estimerede konsekvenserne af handelsforbuddet til at udgøre en regning på omkring 20 milliarder kroner, gjorde den amerikanske præsident Donald Trump det klart, at han alligevel var klar til at hjælpe selskabet.

Læs også: Mobilgiganten: ZTE gør regningen op: Amerikansk forbud forventes at koste 20 milliarder kroner

I juni så det ud til at en redningsplan for ZTE var på vej, men det amerikanske senat valgte i stedet at fastholde handelsforbuddet.

Det kan du læse mere om her: Amerikansk senat siger nej til redningsplan for kinesiske ZTE - fastholder totalforbud

Nu er der så endelig fundet en løsning, der i første omgang sikrer ZTE overlever.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec