USA ophæver forbud: Presset kinesisk mobilgigant må igen købe ind hos amerikanske leverandører

Den kinesiske mobilgigant ZTE kan igen købe amerikanske komponenter. Det sker efter næsten tre måneders handelsforbud, der har kostet mobilproducenten dyrt.

Artikel top billede

Endelig kan Kinas næststørste mobilproducent ZTE ånde lettet op.

Efter næsten tre måneders tovtrækkeri og en regning på omkring 20 milliarder kroner, har det amerikanske handelsministerium nu godkendt en aftale, der betyder, at ZTE igen må købe amerikanske komponenter.

I forbindelse med at handelsforbuddet, der oprindeligt skulle vare i syv år, løftes, skal ZTE deponere 400 millioner dollar, hvilket svarer til mere end 2,5 milliarder kroner, på en spærret konto i en amerikansk bank.

Måtte suspendere produktion

Baggrunden for handelsforbuddet er, at ZTE i fjor indvilgede i at betale 890 millioner dollar i bøde for ulovligt at have solgt amerikansk producerede produkter til Iran, der var under international handelsembargo.

Derudover blev ZTE pålagt at fyre fire ledende medarbejdere og derudover indføre sanktioner over for yderligere 35 højtstående medarbejdere, som følge af overtrædelsen.

ZTE fyrede de fire topchefer, men valgte ikke at straffe de 35 øvrige medarbejdere.

Det fik den konsekvens, at USA valgte at sætte en stopper for al handel med det kinesiske selskab, og det ramte ZTE hårdt.

Handelsforbuddet medførte, at ZTE måtte suspendere sin produktion i en periode.

Det kan du læse mere om her: Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Senattet nedstemte redningsplan

Da det stod klart, hvor hårdt sanktionerne ramte ZTE, der selv estimerede konsekvenserne af handelsforbuddet til at udgøre en regning på omkring 20 milliarder kroner, gjorde den amerikanske præsident Donald Trump det klart, at han alligevel var klar til at hjælpe selskabet.

Læs også: Mobilgiganten: ZTE gør regningen op: Amerikansk forbud forventes at koste 20 milliarder kroner

I juni så det ud til at en redningsplan for ZTE var på vej, men det amerikanske senat valgte i stedet at fastholde handelsforbuddet.

Det kan du læse mere om her: Amerikansk senat siger nej til redningsplan for kinesiske ZTE - fastholder totalforbud

Nu er der så endelig fundet en løsning, der i første omgang sikrer ZTE overlever.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune