USA ophæver forbud: Presset kinesisk mobilgigant må igen købe ind hos amerikanske leverandører

Den kinesiske mobilgigant ZTE kan igen købe amerikanske komponenter. Det sker efter næsten tre måneders handelsforbud, der har kostet mobilproducenten dyrt.

Artikel top billede

Endelig kan Kinas næststørste mobilproducent ZTE ånde lettet op.

Efter næsten tre måneders tovtrækkeri og en regning på omkring 20 milliarder kroner, har det amerikanske handelsministerium nu godkendt en aftale, der betyder, at ZTE igen må købe amerikanske komponenter.

I forbindelse med at handelsforbuddet, der oprindeligt skulle vare i syv år, løftes, skal ZTE deponere 400 millioner dollar, hvilket svarer til mere end 2,5 milliarder kroner, på en spærret konto i en amerikansk bank.

Måtte suspendere produktion

Baggrunden for handelsforbuddet er, at ZTE i fjor indvilgede i at betale 890 millioner dollar i bøde for ulovligt at have solgt amerikansk producerede produkter til Iran, der var under international handelsembargo.

Derudover blev ZTE pålagt at fyre fire ledende medarbejdere og derudover indføre sanktioner over for yderligere 35 højtstående medarbejdere, som følge af overtrædelsen.

ZTE fyrede de fire topchefer, men valgte ikke at straffe de 35 øvrige medarbejdere.

Det fik den konsekvens, at USA valgte at sætte en stopper for al handel med det kinesiske selskab, og det ramte ZTE hårdt.

Handelsforbuddet medførte, at ZTE måtte suspendere sin produktion i en periode.

Det kan du læse mere om her: Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Senattet nedstemte redningsplan

Da det stod klart, hvor hårdt sanktionerne ramte ZTE, der selv estimerede konsekvenserne af handelsforbuddet til at udgøre en regning på omkring 20 milliarder kroner, gjorde den amerikanske præsident Donald Trump det klart, at han alligevel var klar til at hjælpe selskabet.

Læs også: Mobilgiganten: ZTE gør regningen op: Amerikansk forbud forventes at koste 20 milliarder kroner

I juni så det ud til at en redningsplan for ZTE var på vej, men det amerikanske senat valgte i stedet at fastholde handelsforbuddet.

Det kan du læse mere om her: Amerikansk senat siger nej til redningsplan for kinesiske ZTE - fastholder totalforbud

Nu er der så endelig fundet en løsning, der i første omgang sikrer ZTE overlever.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S