USA ophæver forbud: Presset kinesisk mobilgigant må igen købe ind hos amerikanske leverandører

Den kinesiske mobilgigant ZTE kan igen købe amerikanske komponenter. Det sker efter næsten tre måneders handelsforbud, der har kostet mobilproducenten dyrt.

Artikel top billede

Endelig kan Kinas næststørste mobilproducent ZTE ånde lettet op.

Efter næsten tre måneders tovtrækkeri og en regning på omkring 20 milliarder kroner, har det amerikanske handelsministerium nu godkendt en aftale, der betyder, at ZTE igen må købe amerikanske komponenter.

I forbindelse med at handelsforbuddet, der oprindeligt skulle vare i syv år, løftes, skal ZTE deponere 400 millioner dollar, hvilket svarer til mere end 2,5 milliarder kroner, på en spærret konto i en amerikansk bank.

Måtte suspendere produktion

Baggrunden for handelsforbuddet er, at ZTE i fjor indvilgede i at betale 890 millioner dollar i bøde for ulovligt at have solgt amerikansk producerede produkter til Iran, der var under international handelsembargo.

Derudover blev ZTE pålagt at fyre fire ledende medarbejdere og derudover indføre sanktioner over for yderligere 35 højtstående medarbejdere, som følge af overtrædelsen.

ZTE fyrede de fire topchefer, men valgte ikke at straffe de 35 øvrige medarbejdere.

Det fik den konsekvens, at USA valgte at sætte en stopper for al handel med det kinesiske selskab, og det ramte ZTE hårdt.

Handelsforbuddet medførte, at ZTE måtte suspendere sin produktion i en periode.

Det kan du læse mere om her: Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Senattet nedstemte redningsplan

Da det stod klart, hvor hårdt sanktionerne ramte ZTE, der selv estimerede konsekvenserne af handelsforbuddet til at udgøre en regning på omkring 20 milliarder kroner, gjorde den amerikanske præsident Donald Trump det klart, at han alligevel var klar til at hjælpe selskabet.

Læs også: Mobilgiganten: ZTE gør regningen op: Amerikansk forbud forventes at koste 20 milliarder kroner

I juni så det ud til at en redningsplan for ZTE var på vej, men det amerikanske senat valgte i stedet at fastholde handelsforbuddet.

Det kan du læse mere om her: Amerikansk senat siger nej til redningsplan for kinesiske ZTE - fastholder totalforbud

Nu er der så endelig fundet en løsning, der i første omgang sikrer ZTE overlever.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,