Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Den kinesiske mobilgigant ZTE er i dyb krise og suspenderer alle aktiviteter i kølvandet på amerikansk forbud.

Artikel top billede

Den kinesiske mobilgigant ZTE er i dyb krise, efter den amerikanske regering for knap en måned siden udstedte totalt forbud mod salg af amerikansk teknologi til det kinesiske selskab i syv år.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Selskabet - der er næststørste teleproducent i Kina efter Huawei og verdens femtestørste - har hentet en væsentlig del af sine komponenter på det amerikanske marked.

Med forbuddet balancerer det nu i praksis på afgrundens rand.

ZTE har netop meddelt, at selskabet ‘suspenderer alle hoved-aktiviteter.’

Det betyder, at det lukker ned for sine tre hoveddivisioner - netværks-udstyr, devices og enterprise solutions - der i praksis ikke kan fortsætte produktionen uden anvendelse af amerikansk producerede komponenter.

ZTE anvender således komponenter fra eksempelvis Qualcomm og Intel, ligesom de kører på amerikansk-producerede Android.

I første omgang gælder nedlukningen i nogle uger.

Det kinesiske firma meddeler, at de kommende to uger bliver afgørende for selskabet, der vil forsøge at overtale den amerikanske regering til at omgøre forbuddet.

Selskabet kommunikerer således ‘aktivt’ med den amerikanske regering i bestræbelserne på at ‘facilitere ændring i eller ophævelse af forbuddet udstedt af den amerikanske regering og dermed skabe et positivt udbytte af sagens udvikling,” som det lyder fra kineserne.

Læs også: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job