Artikel top billede

Amerikansk senat siger nej til redningsplan for kinesiske ZTE - fastholder totalforbud

Det amerikanske senat siger nej til den redningsplan, som USA’s Donald Trump har sat i søen for at holde liv i den kinesiske mobilkæmpe ZTE.

Det amerikanske senat fastholder det forbud mod salg af amerikanske produkter til den kinesiske mobilgigant ZTE, som USA indførte i april.

Du kan læse mere om forbuddet her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Forbuddet er livstruende for den kinesiske kæmpe, som reelt ikke kan producere telefoner uden brug af amerikanske komponenter - herunder processorer fra Qualcomm samt styresystemet Android.

Tidligere har USA’s præsident, Donald Trump, stillet ZTE en lempelse i udsigt.

Men det siger senatet altså nu nej til med stemmer fra både demokraterne og republikanerne. 85 af senatorerne stemte for at genindføre et forbud, mens 10 stemte imod.

Ifølge de to partier er det afgørende, at ‘amerikanske job og den nationale sikkerhed kommer i første række, når der indgåes aftaler med lande som Kina, der historisk har lille interesse i begge dele.”

Det amerikanske senats afstemning betyder dog ikke, at forbuddet automatisk bliver indført ved lov.

Det skal fortsat gennem Repræsentanternes Hus og dernæst undgå veto fra den amerikanske præsident, som har mulighed for personligt at skride ind.

Læs også:

Mobilgiganten ZTE kan ånde lettet op: USA fjerner handelsforbud

Kinesiske ZTE balancerer på afgrundens rand efter amerikansk forbud - suspenderer produktion

Mobilgiganten ZTE gør regningen op: Amerikansk forbud forventes at koste 20 milliarder kroner




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere