Google anker EU’s gigantbøde: Android har skabt større valgfrihed, ikke mindre

"Vi vil appellere kommissionens beslutning," lyder det fra en Google-talsmand efter at EU's konkurrence-kommissær Margrethe Vestager har udstedt en rekord-stor bøde til virksomheden.

Artikel top billede

Google vil appellere den gigantbøde på 32 milliarder kroner, som EU tidligere på dagen udstedte til den amerikanske søgegigant.

Det oplyser Googles talsmand Al Verney ifølge den britiske avis The Guardian.

”Vi vil appellere kommissionens beslutning,” siger Al Verney.

Han påpeger, at Android-platformen har skabt et stort og aktivt økosystem, masser af innovation og lavere priser.

”Android har skabt større valgfrihed, ikke mindre,” siger han.

Læs også: EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Umiddelbart efter bøden blev offentliggjort skrev Margrethe Vestager (R) på Twitter, at Google på ulovlig vis har brugt Android til at fastholde sin dominans på søgemaskinemarkedet og dermed forringet rivaliserende virksomheders mulighed for at innovere og konkurrerer.

Ifølge kommissionens afgørelse har pålagt Android-producenter at pre-installere Googles søgemaskine og browser-app, og samtidig betalt producenterne for ikke at installere konkurrerende søgemaskine-apps på enhederne.

Derudover har Googie ifølge kommissionen forhindret smartphone-producenterne i at sælge enheder med konkurrerende smartphone-styresystemer baseret på Androids open source-kode.

Læs også: Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS