Google anker EU’s gigantbøde: Android har skabt større valgfrihed, ikke mindre

"Vi vil appellere kommissionens beslutning," lyder det fra en Google-talsmand efter at EU's konkurrence-kommissær Margrethe Vestager har udstedt en rekord-stor bøde til virksomheden.

Artikel top billede

Google vil appellere den gigantbøde på 32 milliarder kroner, som EU tidligere på dagen udstedte til den amerikanske søgegigant.

Det oplyser Googles talsmand Al Verney ifølge den britiske avis The Guardian.

”Vi vil appellere kommissionens beslutning,” siger Al Verney.

Han påpeger, at Android-platformen har skabt et stort og aktivt økosystem, masser af innovation og lavere priser.

”Android har skabt større valgfrihed, ikke mindre,” siger han.

Læs også: EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Umiddelbart efter bøden blev offentliggjort skrev Margrethe Vestager (R) på Twitter, at Google på ulovlig vis har brugt Android til at fastholde sin dominans på søgemaskinemarkedet og dermed forringet rivaliserende virksomheders mulighed for at innovere og konkurrerer.

Ifølge kommissionens afgørelse har pålagt Android-producenter at pre-installere Googles søgemaskine og browser-app, og samtidig betalt producenterne for ikke at installere konkurrerende søgemaskine-apps på enhederne.

Derudover har Googie ifølge kommissionen forhindret smartphone-producenterne i at sælge enheder med konkurrerende smartphone-styresystemer baseret på Androids open source-kode.

Læs også: Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S