Morgen-briefing: Trump tweeter om EU efter kæmpebøde til Google / Dansk spil-udvikler henter millioner fra Kina / Alphabet sender internet-balloner i vejret til næste år

Trump tweeter om EU efter kæmpebøde til Google. Dansk spil-udvikler henter millioner fra Kina. Alphabet sender internet-balloner i vejret til næste år. Amazon Prime Day blev en dundrende succes. Dansk app-firma brokker sig over Nets-selskab.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne fredag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Trump tweeter om EU efter kæmpebøde til Google

USA’s præsident, Donald Trump, langer på sit yndlingsmedier, Twitter, voldsomt ud efter EU, efter unionen for et par dage siden gav Google en bøde på 32 milliarder kroner.

“Jeg sagde det jo! Den Europæiske Union har lige givet en fem milliarder dollar bøde til en af vores store virksomheder, Google. De har i sandhed udnyttet USA, men det vil ikke vare ved!,” skriver præsidenten.

Det vides ikke, om han rent faktisk har sat sig ind i, hvad bøde-sagen egentlig handler om.

Du finder hans tweet her.

Læs også: Det kommer EU’s kæmpebøde til Google til at betyde: Hele landskabet vil ændre sig.

Dansk spil-udvikler henter millioner fra Kina

Dino Patti, der var med til at stifte det danske spilfirma Playdead, har fået et tocifret millionbeløb til sit nye spilprojekt, Jumpship, af den kinesiske it-gigant Netease, skriver Børsen.

Jumship holder til i London-forstaden Guildford og har seks medarbejdere, som arbejder på selskabets første computerspil, som ventes at være klar til 2020.

“Det er helt fantastisk. Jeg tror ikke, at nogen danske spilvirksomheder har hevet et så stort beløb ind så tidligt,” siger Dino Patti til avisen.

Alphabet sender internet-balloner i vejret til næste år

Alphabet vil i 2019 opsende de første internet-balloner fra selskabets Project Loon.

Ballonerne skal sendes op over Kenya, hvor de fra godt 18 kilometers højde skal gøre det muligt for kenyanerne at få adgang til 4G. Sendeudstyret på ballonerne drives af strøm fra solceller.

Alphabet samarbejder med Telkom Kenya om projektet.

Loon-ballonerne fik deres ilddåb i fjor over Puerto Rico efter en ødelæggende storm, men det er første gang, at de skal sættes i permanent drift.

Du kan læse mere om Loon-ballonerne her: Google på trapperne med Project Loon: Tusindvis af balloner snart klar til opsending.

Amazon Prime Day blev en dundrende succes

Amazons store tilbuds-dag, Prime Day, i mandags blev en dundrede salgs-succes - også selv om selskabet blev ramt af et timelangt website-blackout undervejs.

Ifølge selskabet endte dagen ikke desto mindre med en dundrende salgsrekord for Amazon.

Prime Day er målrettet medlemmer af Amazons indkøbsklub, Prime. Og ifølge selskabet købte de mere end 100 millioner produkter på Prime Day.

Bestsellerne var Amazons egen Echo Dot og Fire TV, lyder det fra selskabet.

Dansk app-firma brokker sig over Nets-selskab

Det lille app-firma Spenderlog brokker sig i Børsen over, at det Nets-ejede selskab Storebox efter Spenderlogs opfattelse ‘sætter en kæp i hjulet for, at de kan komme i gang med deres forretning.’

Spenderlog står bag en løsning til at elektroniske kvitteringer.

“Trods forsøg på dialog og samarbejde har Storebox og Nets valgt gentagne gange at blokere for, at Spenderlog kan fungere," siger Spenderlog-stifter Camilla Kerlauge til avisen.

Hun har tidligere været direktør i Nordea.

Storebox svarer, at grunden ligger i GDPR-reglerne, som gør, at selskabet ikke må videregive personlige data.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS