Det står sløjt til med it-sikkerheden i staten: 117 ud af 377 offentlige it-systemer er ramt af sikkerhedsproblemer

Statslige it-systemer på stribe er i fare for nedbrud eller sårbare overfor hackerangreb, fastslår en ny rapport fra Finansministeriet.

Artikel top billede

Det står skidt til med it-sikkerheden i den offentlige sektor i Danmark.

Det viser en ny rapport fra Finansministeriet, skriver Berlingske.

Ifølge rapporten er 117 ud af 377 samfunds- og forretningskritiske it-systemer ramt af sikkerhedsproblemer. Det vil eksempelvis sige at systemerne er i fare for nedbrud eller er sårbare overfor hackerangreb.

Der er dog en sket en forbedring i forhold til januar 2017, hvor det seneste eftersyn fandt sted.

Her var det hele 157 systemer der havde utilstrækkelig it-sikkerhed.

Læs også: Stort eftersyn: 157 af statens kritiske it-systemer er nedkørte og sårbare over for hackere

”Det er meget alvorligt, at kritiske systemer ikke er sikret endnu. Der er mange personlige oplysninger, som kan hackes og misbruges til enten afpresning eller identitetstyveri. Hvis regeringen vil have styr på området, skal der tilføres ufatteligt mange ressourcer, og området er nok svært at prioritere frem for eksempelvis bedre velfærd,” siger John Gøtze, der er lektor ved IT-Universitetet og har forsket i it-sikkerhed i offentlige systemer, til Berlingske.

Innovationsminister Sophie Løhde (V) siger til Berlingske, at regeringen arbejder på at komme i mål med it-sikkerheden, men understreger at det tage tid.

"Da jeg præsenterede vores nye strategi for it-styring i staten, var jeg meget åben om, at det her ikke ville blive knipset væk fra den ene dag til den anden," siger hun til Berlingske.

Læs også:
Danmark vinder verdensmesterskabet i offentlig digitalisering for første gang

Her er regeringens nye cyberplan: 25 punkter skal gøre Danmark mere sikker

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse