Det står sløjt til med it-sikkerheden i staten: 117 ud af 377 offentlige it-systemer er ramt af sikkerhedsproblemer

Statslige it-systemer på stribe er i fare for nedbrud eller sårbare overfor hackerangreb, fastslår en ny rapport fra Finansministeriet.

Artikel top billede

Det står skidt til med it-sikkerheden i den offentlige sektor i Danmark.

Det viser en ny rapport fra Finansministeriet, skriver Berlingske.

Ifølge rapporten er 117 ud af 377 samfunds- og forretningskritiske it-systemer ramt af sikkerhedsproblemer. Det vil eksempelvis sige at systemerne er i fare for nedbrud eller er sårbare overfor hackerangreb.

Der er dog en sket en forbedring i forhold til januar 2017, hvor det seneste eftersyn fandt sted.

Her var det hele 157 systemer der havde utilstrækkelig it-sikkerhed.

Læs også: Stort eftersyn: 157 af statens kritiske it-systemer er nedkørte og sårbare over for hackere

”Det er meget alvorligt, at kritiske systemer ikke er sikret endnu. Der er mange personlige oplysninger, som kan hackes og misbruges til enten afpresning eller identitetstyveri. Hvis regeringen vil have styr på området, skal der tilføres ufatteligt mange ressourcer, og området er nok svært at prioritere frem for eksempelvis bedre velfærd,” siger John Gøtze, der er lektor ved IT-Universitetet og har forsket i it-sikkerhed i offentlige systemer, til Berlingske.

Innovationsminister Sophie Løhde (V) siger til Berlingske, at regeringen arbejder på at komme i mål med it-sikkerheden, men understreger at det tage tid.

"Da jeg præsenterede vores nye strategi for it-styring i staten, var jeg meget åben om, at det her ikke ville blive knipset væk fra den ene dag til den anden," siger hun til Berlingske.

Læs også:
Danmark vinder verdensmesterskabet i offentlig digitalisering for første gang

Her er regeringens nye cyberplan: 25 punkter skal gøre Danmark mere sikker

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet