Kryptojacking-angreb eksploderer: Antallet af angreb er mere end fordoblet på bare ét år

Krypto-mining bliver fortsat mere populært blandt verdens hackere. Antallet af organisationer, der mkisbruges til at tjene penge på kryptovaluta er fordoblet siden 2017.

Artikel top billede

En minimal risiko og en stort set sikker gevinst hver gang får i stigende grad hackere til at bruge kryptojacking.

Ved kryptojacking eller krypto-mining udnytter hackerne nemlig offerets computerkraft til at udvinde kryptovaluta uden offeret ved, at det foregår.

Sikkerhedsfirmaet Check Point har observeret en fordobling i antallet af organisationer og virksomheder, der er ramt af kryptojacking-malware.

Læs også: Mere end 10 procent af danske virksomheder er stadig inficeret af kinesisk malware

I det sidste halvår af 2017 blev 20,5 procent ramt af en kryptojacking-malware, mens 42 procent af verdens virksomheder og organisationer, ifølge Check Point, blev ramt i løbet af de første seks måneder i 2018.

Kryptojacking-malware indtager førstepladsen

Kryptojacking giver hackerne mulighed for at tjene penge på bitcoin-transaktioner ved hjælp af offerets computerkraft.

Mange opdager aldrig, at deres computer bliver misbrugt, fordi malwaren ikke gør andet end at gøre computeren langsomere.

Ifølge Check Point var de tre mest brugte typer malware i det første halvår af 2018 alle sammen varianter af kryptojacking.

Læs også: Ejer du en af disse routere? Farlig aflytnings-malware har ramt danske routere, advarer Center for Cybersikkerhed

Dermed er det fortsat mere populært blandt hackerne end ransomware, hvor man udsætter sig selv for en langt større risiko.

"Ransomware er synligt, fordi hackerne skal have betaling for de filer, de har stjålet. Kryptojackere er mere usynlige. De kan inficere din computer i flere uger eller måneder, hvor de miner kryptovaluta uden, at det bliver opdaget,” forklarede Bogdan Botezatu, trusselsanalytiker hos Bitdefender tidligere på måneden til Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

Hackerne ser også ud til at gå mere aggrassivt til værks i jagten på gevindsten.

Ifølge Check Point har man opserveret kryptojacking malware, der udnytter helt op til 65 procent af computernes CPU.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS