Ejer du en af disse routere? Farlig aflytnings-malware har ramt danske routere, advarer Center for Cybersikkerhed

Center for Cybersikkerhed (CFCS) advarer nu imod at danske routere ser ud til at være blevet ramt af en aflytningssoftware, der har ramt tusindvis af routere i hele verden. Se her om din router er blevet ramt.

Artikel top billede

Nye oplysninger i sagen om den omtalte VPNFilter-software der har inficeret flere hundredetusinder routere verden over, får nu Center for Cybersikkerhed (CFCS) til at advare om, at danske routere også ser ud til at være blevet ramt.

Det skriver CFCS i en meddelelse på centerets hjemmeside.

De amerikanske myndigheder udsendte i slutningen af maj en advarsel om, at flere hundredetusinder routere verden over, var blevet ramt af den såkaldte VPNFilter, der blandt andet har mulighed for at aflytte trafikken på routeren.

Det kan du læse mere om her: Har du en af disse routere, bør du omgående reboote for at undgå farlig VPNfilter-malware

Og nu vurderer CFCS altså, at flere danske routere også kan være blandt de inficerede.

Omfanget er stadig ukendt

Ifølge CFCS er VPNFilter malwaren i stand til at aflytte trafikken fra routeren, lukke helt ned for den og udføre yderligere angreb på enheder, der er koblet op på routeren.

Det er stadig ukendt for CFCS, hvor mange danske routere, der er blevet ramt af angrebet, men centeret opfordrer alle til at undersøge, om deres router er på listen over muligt inficerede produkter.

Danmark så ellers ud til at være gået fri for angrebet i første omgang, men nye oplysninger får altså nu CFCS til at vurdere, at danske routere med al sandsynlighed også er blevet ramt.

Nustil routere

Hvis din router er på listen over infiserede produkter, så anbefaler CFCS, at du nulstiller routeren til fabriksindstillinger.

Derudover skal du ændre det forudindstilede administrator-password til et nyt password, du selv vælger.

Herunder kan du se, hvilke routere CFCS vurderer kan være ramt af VPNFilter:

ASUS: RT-AC66U, RT-N10, RT-N10E, RT-N10U, RT-N56U, RT-N66U
D-Link: DES-1210-08P, DIR-300, DIR-300A, DSR-250N, DSR-500N, DSR-1000, DSR-1000N

Huawei: HG8245

Linksys: E1200, E2500, E3000, E3200, E4200, RV082, WRVS4400N

MikroTik: CCR1009, CCR1016, CCR1036, CCR1072, CRS109, CRS112, CRS125, RB411, RB450, RB750, RB911, RB921, RB941, RB951, RB952, RB960, RB962, RB1100, RB1200, RB2011, RB3011, RB Groove, RB Omnitik, STX5

Netgear: DG834, DGN1000, DGN2200, DGN3500, FVS318N, MBRN3000, R6400, R7000, R8000, WNR1000, WNR2000, WNR2200, WNR4000, WNDR3700, WNDR4000, WNDR4300, WNDR4300-TN, UTM50

QNAP: TS251, TS439 Pro og andre QNAP NAS enheder som benytter QTS software

TP-Link: R600VPN, TL-WR741ND, TL-WR841N

Ubiquiti: NSM2, PBE M5

Upvel: Specifikke modeler er ikke angivet

ZTE: ZXHN H108N

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job